Do parlamentu sa chce dostať 123 zdravotníckych pracovníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Voľby 2012
Voľby v roku 2012 SITA / Diana Černáková

Volebné právo znamená aj byť volený. V nadchádzajúcich parlamentných voľbách sa o miesto v poslaneckej lavici uchádzajú aj rôzne zdravotnícke profesie, najviac je lekárov. Vyplýva to zo zoznamu kandidátov, ktorý zverejnilo ministerstvo vnútra.

Nasledujúca štatistika nie je celkom presná. Niekoľkí uchádzači už totiž svoju kandidatúru stiahli, alebo ich odvolali samotné strany. Hoci zatiaľ žiaden z nich nebol zdravotnícky pracovník, môže to v konečnom dôsledku priniesť mierne nepresnosti v percentuálnych výpočtoch.

Ďalšiu neistotu spôsobili súčasní poslanci Národnej rady SR. Niektorí si totiž do rubriky „povolanie“ napísali svoje civilné zamestnanie, ale ďalší uviedli „poslanec NR SR“. Započítali sme preto medzi lekárov aj poslancov s titulom MUDr. (ak ho uviedli), ďalšie zdravotnícke povolania však mohli ostať takto skryté.

Podobne je to aj v prípade riaditeľov a nezamestnaných – aj keď fakticky môže ísť o zdravotníckych pracovníkov, nie je uvedené, či napríklad šéfujú zdravotníckemu zariadeniu, resp. aké bolo ich posledné zamestnanie.

Najambicióznejší sú lekári

Na kandidačných listinách je spolu 2 914 ľudí. Z nich sme identifikovali 123 zdravotníckych pracovníkov, čo je 4,22 % všetkých kandidátov. Suverénne najpočetnejšou skupinou sú lekári, je ich až 84. S odstupom nasledujú zdravotné sestry, ktorých je 14.

Štyroch ľudí nájdeme v kategóriách zdravotnícky asistent, farmaceut a záchranár. Psychológovia sú traja a pôrodné asistentky dve. O vstup do parlamentu sa pokúšajú aj dvaja sanitári. Po jednom sú zastúpené povolania psychoterapeut, fyzioterapeut, rehabilitačný pracovník, verejný zdravotník, zubný technik a jedna bližšie nešpecifikovaná „zdravotná pracovníčka“.

Graf_povolania.jpg
vZdravotnictve.sk

Najviac ich má Most-Híd a SDKÚ

V absolútnych počtoch je najviac zdravotníckych pracovníkov na kandidátkach strán Most-Híd a SDKÚ-DS, ktorí vysielajú do boja o kreslo po trinásť kandidátov. Len o jedného menej nájdeme na kandidátke OĽaNO, počtom desať ich dobieha Smer-SD.

strana kandidátov z toho zdravotníkov
Most 149 13
SDKÚ 150 13
OĽaNO 150 12
Smer-SD 150 10
Odvaha 150 8
SNS 150 7
KDH 150 6
SaS 150 6
Sieť 150 6
SZS 42 6
TIP 150 5
Kollár 150 4
SMS 150 4
Šanca 100 4
Kaník 34 3
KSS 140 3
MKDA 110 3
PD 102 3
SMK 150 3
Skok 150 2
Kotleba 149 1
KSZS 91 1
Vzdor 47 0

V pomere k ostatným kandidátom tak v počte zdravotníckych pracovníkov vedie Strana zelených Slovenska (SZS), ktorá pri počte 42 kandidátov postavila šesť zdravotníckych pracovníkov, čo je vyše 14 percent kandidátky.

Naopak, ani jediného zdravotníka pre svoju kandidátku nezohnal Vzdor – Strana práce. Len jediného majú Koalícia Spoločne za Slovensko aj Kotleba – ĽSNS. Strana Skok má na svojej 150-člennej kandidátke síce troch prevádzkových montérov plynovodov, avšak iba jediného lekára a jedného psychológa.

Kandidujú aj z prvého miesta

Hoci voliči môžu krúžkami rozhodnúť o poradí kandidátov, nie všetci túto možnosť využívajú. Preto majú vyššiu šancu tí, ktorí sa nachádzajú na popredných pozíciách.

Z prvého miesta kandiduje iba jeden zdravotnícky pracovník – lekár Milan Urbáni, predseda Strany moderného Slovenska (SMS).

Najčastejšie sa však zdravotnícki pracovníci pomerne prekvapivo snažia dostať do parlamentu hneď ako číslo 2 na kandidátke. Takto vysoko nasadili svojich adeptov okrem SMS aj OĽaNO, SZS a Šanca. Z tretieho miesta si trúfajú zaútočiť kandidáti v stranách Demokrati Slovenska – Ľudo Kaník, Odvaha – Veľká národná a proruská koalícia a opäť SZS.

Číslo 150 – čiže posledné miesto – na kandidátke sa ušlo iba jednej lekárke – Renáte Papšovej, kandidujúcej za SDKÚ-DS.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať