Detská pohotovosť v Poprade zažila najnáročnejšie sviatky za desať rokov, najviac chorých prišlo na Štefana

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Nemocnica Poprad
Nemocnica Poprad. Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš

Na detskej pohotovosti v popradskej nemocnici hovoria o najnáročnejších sviatkoch za posledných desať rokov, minimálne toľko rokov tam takúto chorobnosť neevidovali. V dňoch od 23. do 26. decembra ošetrili takmer 300 pacientov, pričom v posledný deň pred sviatkami to bolo len počas šesť hodín trvajúcej služby až 42 detí.

Informovala o tom v stredu hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda. Najviac chorých bolo podľa jej slov na Štefana, keď ošetrili až 92 detských pacientov, na Štedrý deň a v 1. sviatok vianočný to bolo zhodne po 72 pacientov. Až 90 percent chorých má chrípku a chrípke podobné ochorenia.

Desiatky pacientov museli hospitalizovať

V rámci ústavnej pohotovostnej služby (ÚPS) a cez pediatrickú ambulanciu bolo od 23. do 27. decembra vyšetrených a ošetrených ďalších 67 detských pacientov a z nich 48 bolo hospitalizovaných.

Za pohotovosťou plnou pacientov je podľa hovorkyne niekoľko faktorov. „Mnohé ambulancie detských lekárov sú počas sviatkov a prázdnin zatvorené. Prichádzajú aj mimoregionálni a zahraniční pacienti, ktorí si pod Tatrami užívajú zimné prázdniny a v neposlednom rade prichádzajú aj rodičia s chorými deťmi, ktorých problémy trvajú už niekoľko týždňov,“ vysvetlila.

Vyzývajú k ohľaduplnosti a tolerantnosti

Práca s detským pacientom je podľa nemocnice často omnoho náročnejšia ako s dospelými.

„Personál chce s maximálnym nasadením pomôcť všetkým, avšak vyšetrovanie aj ošetrovanie si vyžaduje svoj čas. Čakajúcich dospelých preto vyzývame k ohľaduplnosti a tolerantnosti voči ostatným. Zároveň prosíme o rešpektovanie rozhodnutí personálu, ktorý určuje prioritu ošetrenia jednotlivých pacientov,“ uviedla Galajda s tým, že k plynulosti vyšetrovania by mohli pomôcť aj samotní rodičia.

Pripomenula, že na pohotovosti sa vyberá poplatok za ambulantnú pohotovostnú službu vo výške dvoch eur, za ústavnú pohotovostnú službu je to 10 eur.

„Pripravená hotovosť môže urýchliť vybavenie jednotlivých pacientov, keďže vyberanie poplatkov musí vyriešiť sestra, ktorá má v ambulancii prioritne úlohy spojené s ošetrovaním pacientov,“ dodala hovorkyňa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Sylvia Galajda
Firmy a inštitúcie Nemocnica Poprad