Dbáte na pitný režim? Záchranári radia, ako zostať dostatočne hydratovaný aj počas turistiky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Horska zachranna sluzba pomoc nova hola.jpg
Foto: www.hzs.sk

Horská záchranná služba (HZS) pripomína všetkým turistom, že pri plánovaní túr a výletov by nemali zabúdať na dostatočný zdroj tekutín i prísun energie najmä pri dlhších a náročnejších výstupoch. Rovnako aj na potrebnú ochranu pred slnečným žiarením, ktoré je v horách intenzívne.

Predošlý víkend totiž zamestnali kolabujúci turisti záchranárov najmä vo vysokotatranských lokalitách. Množstvo tatranských turisticky značených chodníkov vedie exponovaným terénom bez možnosti úkrytu v tienistých miestach.

Počas teplých dní turisti podľa horských záchranárov zabúdajú na potrebnú ochranu pred slnkom a dostatok tekutín.

„Pred začiatkom túry je dôležité sledovať predpoveď počasia, ktoré sa počas horúcich letných dní rýchlo mení a často sa vyskytuje intenzívna búrková činnosť. Na túru je nevyhnutné vyrážať v skorých ranných hodinách,“ radia na svojej internetovej stránke. Na niektorých miestach nad 2 000 metrov nad morom sa však stále rozprestierajú snehové polia.

„Tie by turisti nemali podceňovať. Do horského terénu je nevyhnutná vhodná pevná obuv,“ odporúča HZS.

Turisti sa tiež pred horúcim letným slnkom radi ukrývajú v priestoroch chladnejších a vlhkejších jaskýň. Aj v tomto prípade však horskí záchranári poukazujú na fakt, že návrat do rozhorúčeného dňa po skončení prehliadky, a teda najmä veľké teplotné rozdiely, často spôsobujú kolaps u starších osôb.

Pre zvýšenie bezpečnosti pohybu v horách odporúča HZS sledovať aktualizované výstrahy na svojej internetovej stránke. Dostupná je tiež mobilná aplikácia.

„Zodpovedný prístup riziko nevylúči, ale určite ho eliminuje,“ skonštatovali horskí záchranári, ktorí pripomínajú aj dôležitosť poistenia. To môže podľa nich znížiť náklady spojené s prípadnou záchrannou akciou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba