Číňania varujú pred novou pandémiou. V Tibete usmrtili stovky nakazených vtákov, ohniská sú v 46 ďalších štátoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vtáčia chrípka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Sú to iba niečo viac ako tri mesiace, odkedy sa sedem pracovníkov hydinovej farmy v južnom Rusku nakazilo vírusom vtáčej chrípky H5N8. Išlo o prvé prípady, kedy sa tento vysoko patogénny vírus preniesol na človeka.

Teraz Čína hlási prepuknutie vtáčej chrípky H5N8 v kŕdli divých vtákov v parku mokradí v meste Nagqu v Tibete. V ohnisku bolo infikovaných a následne usmrtených 268 vtákov, ako sa uvádza vo vyhlásení čínskeho ministerstva poľnohospodárstva a vidieka.

Odborníci z Čínskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb varujú, že z toho môže vzniknúť nová pandémia. Odvtedy už minimálne 46 krajín totiž ohlásilo ohniská vtáčej chrípky H5N8 na svojich územiach.

Migrácia vtákov

Kmene vtáčej chrípky sa vedia veľmi rýchlo a účinne šíriť po celom svete vzhľadom na prirodzenú migráciu divokých vtákov. Ak sa podarí nakazeným jedincom preniknúť na hydinové farmy, môže to viesť k utrateniu miliónov kusov hydiny.

„Globálne šírenie vtáčej chrípky, najmä podtypu H5N8, predstavuje hlavné znepokojenie nielen pre chovateľov hydiny, pre ochranu divej zvery, ako aj pre globálne verejné zdravie,“ píšu vo svojom stanovisku čínski vedci.

Kmeň vírusu, ktorý sa objavil vo februári tohto roka Rusku, bol prvýkrát izolovaný z domácej kačice na trhu v čínskej provincii Ťiang-su v roku 2010. Za posledné dve desaťročia sa stáva čoraz dominantnejším na celom svete.

Mali by sme byť obozretní

V súčasnosti ho evidujú už aj v USA, Spojenom kráľovstve, kontinentálnej Európe či v Izraeli, ďalej tiež v Južnej Kórey, Indii, Mongolsku, Číne, Japonsku a Rusku, ale aj v Nigérii, Južnej Afrike a ďalších krajinách.

U ľudí bol však zatiaľ zaznamenaný len veľmi malý počet prípadov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) všetci ruskí pacienti boli bez príznakov. Autority preto v súčasnosti tvrdia, že riziko tohto ochorenia je nízke.

Podľa odborného časopisu Science má ale H5N8 potenciál spôsobiť vážne celosvetové problémy. Vedci tiež tvrdia, že stále existuje možnosť zabrániť potenciálnej pandémii, treba však ešte vylepšiť procesy, ktoré sme vďaka COVID-19 nastavili.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia