Budúcnosť štátnych Kúpeľov Sliač je otázna. Oplatí sa ich nechať tak, predať alebo zrekonštruovať?

Kúpele Sliač
Pohľad do areálu pred kúpeľným hotelom Palace v Sliači. Foto: archívne, SITA/Kúpele Sliač

Obnova štátnych Kúpeľov Sliač ako liečebného zariadenia je výhodnejšia ako zachovanie súčasného stavu alebo predaj areálu.

Hlavným dôvodom je nízka hodnota kúpeľov a predpoklad nárastu ich výnosov pri rekonštrukcii. Na sociálnej sieti to konštatuje Útvar hodnoty za peniaze.

Odporúčajú začať v menšom

Ako pripomína, Ministerstvo hospodárstva SR vypracovalo dlhodobú víziu rozvoja kúpeľov za 204,5 mil. eur s kapacitou 1 100 az 1 200 lôžok.

V rámci projektu rozdeleného do troch etáp plánuje postupne zrekonštruovať existujúce objekty aj kúpeľný park, a rozšíriť zdravotnícke služby a počet lôžok aj výstavbou nových zariadení.

ÚHP pritom odporúča začať s obnovou kúpeľov v menšom rozsahu. „Preferovaný variant má stáť 110 mil. eur. Navrhujeme začať s prvou etapou s predpokladanými nákladmi vo výške 60 mil. eur. Rekonštrukciou pribudne k súčasným lôžkam ďalších 254,“ konštatuje.

Pokračovať odporúča obnovou Liečebného domu Palace namiesto výstavby nových budov, a to aj za cenu vyšších investičných nákladov.

Súkromníci sú ziskovejší

ÚHP odporúča tento variant, lebo sa obnoví kultúrna pamiatka a využijú sa lôžkové kapacity domu. Nimi navrhovaných 664 lôžok by malo stačiť aj pri očakávanom raste dopytu.

Ďalšie etapy projektu odporúča realizovať až po preukázaní dostatočného dopytu a využitia kapacít kúpeľov. Taktiež navrhuje preveriť možnosť prevádzkovať kúpele súkromníkom, keď ich štát zrekonštruuje.

Podľa údajov z Národného centra zdravotníckych informácií sú totiž kúpele prevádzkované súkromným sektorom na Slovensku v prepočte na prenocovanie ziskovejšie ako verejne vlastnené kúpele.

Na Sliači sa liečia srdcovo-cievne ochorenia, ochorenia pohybového aparátu, ženské ochorenia a pacienti po prekonaní onkologických ochorení.

Ide o jediné slovenské kúpele, ktorých majiteľom (celého kúpeľného areálu a všetkých prevádzkových budov) je 100 % štátna spoločnosť – Kúpele Sliač, a.s.

Jej akcionármi sú MH Manažment a Všeobecná zdravotná poisťovňa. Aktuálne majú kúpele 350 lôžok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Kúpele Sliač a.s.ÚHP Útvar hodnoty za peniaze