Budúcnosť štátnych Kúpeľov Sliač je otázna. Oplatí sa ich nechať tak, predať alebo zrekonštruovať?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kúpele Sliač
Pohľad do areálu pred kúpeľným hotelom Palace v Sliači. Foto: archívne, SITA/Kúpele Sliač

Obnova štátnych Kúpeľov Sliač ako liečebného zariadenia je výhodnejšia ako zachovanie súčasného stavu alebo predaj areálu.

Hlavným dôvodom je nízka hodnota kúpeľov a predpoklad nárastu ich výnosov pri rekonštrukcii. Na sociálnej sieti to konštatuje Útvar hodnoty za peniaze.

Odporúčajú začať v menšom

Ako pripomína, Ministerstvo hospodárstva SR vypracovalo dlhodobú víziu rozvoja kúpeľov za 204,5 mil. eur s kapacitou 1 100 az 1 200 lôžok.

V rámci projektu rozdeleného do troch etáp plánuje postupne zrekonštruovať existujúce objekty aj kúpeľný park, a rozšíriť zdravotnícke služby a počet lôžok aj výstavbou nových zariadení.

ÚHP pritom odporúča začať s obnovou kúpeľov v menšom rozsahu. „Preferovaný variant má stáť 110 mil. eur. Navrhujeme začať s prvou etapou s predpokladanými nákladmi vo výške 60 mil. eur. Rekonštrukciou pribudne k súčasným lôžkam ďalších 254,“ konštatuje.

Pokračovať odporúča obnovou Liečebného domu Palace namiesto výstavby nových budov, a to aj za cenu vyšších investičných nákladov.

Súkromníci sú ziskovejší

ÚHP odporúča tento variant, lebo sa obnoví kultúrna pamiatka a využijú sa lôžkové kapacity domu. Nimi navrhovaných 664 lôžok by malo stačiť aj pri očakávanom raste dopytu.

Ďalšie etapy projektu odporúča realizovať až po preukázaní dostatočného dopytu a využitia kapacít kúpeľov. Taktiež navrhuje preveriť možnosť prevádzkovať kúpele súkromníkom, keď ich štát zrekonštruuje.

Podľa údajov z Národného centra zdravotníckych informácií sú totiž kúpele prevádzkované súkromným sektorom na Slovensku v prepočte na prenocovanie ziskovejšie ako verejne vlastnené kúpele.

Na Sliači sa liečia srdcovo-cievne ochorenia, ochorenia pohybového aparátu, ženské ochorenia a pacienti po prekonaní onkologických ochorení.

Ide o jediné slovenské kúpele, ktorých majiteľom (celého kúpeľného areálu a všetkých prevádzkových budov) je 100 % štátna spoločnosť – Kúpele Sliač, a.s.

Jej akcionármi sú MH Manažment a Všeobecná zdravotná poisťovňa. Aktuálne majú kúpele 350 lôžok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Kúpele Sliač a.s.ÚHP Útvar hodnoty za peniaze