18. apríl: Európsky deň práv pacientov

Pacient.jpg
Foto: Morguefile.com

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) SR si dnes spolu so všetkými pacientmi na Slovensku pripomína Európsky deň práv pacientov. Práva pacientov sú podľa AOPP aj v súčasnosti na Slovensku skôr neznámou témou, a práve preto je dôležité poukázať na neznalosť tejto problematiky v našej krajine.

„Aj keď téma práv pacientov v Európe je veľmi významnou, na Slovensku je stále akosi na vedľajšej koľaji. Slovenské zdravotníctvo stále zaostáva pri rešpektovaní toho, na čo majú pacienti nárok. Či už ide o dostupnosť liečby pre pacientov, ako aj o predchádzanie zbytočnému utrpeniu a bolesti,“ uviedla prezidentka AOPP Katarína Kafková.

„Pacientom chýbajú aj dostatočné informácie o svojej chorobe a možnostiach liečby. Zdravotnícky personál túto činnosť bohužiaľ zanedbáva,” myslí si.

Ďalším problémom pacientov je podľa asociácie dĺžka času stráveného čakaním na ošetrenie. V slovenských ambulanciách aj v nemocniciach dlhodobo pôsobí nedostatok lekárov a sestier. Čakanie v ambulanciách niekoľko hodín je realitou už niekoľko rokov. Niekedy však lekár aj tak nestihne všetkých pacientov v daný deň ošetriť, opisuje situáciu AOPP.

V nemocniciach zas pacienti s chronickými chorobami, ako aj bolesťami, musia na zdravotné výkony čakať aj niekoľko mesiacov. “Na niektoré výkony ani neexistujú čakacie listiny a pacient sa preto ani nemôže dozvedieť, kedy bude operovaný,” dodala Kafková.

Pacient musí byť na prvom mieste

Na Slovensku existuje veľká spoločenská objednávka na zavedenie legislatívnych zmien v zdravotníctve. Rovnako dôležité však je zapojiť pacientov a pacientske organizácie do rozhodovacích procesov, ako aj do kontrolných mechanizmov v zdravotníctve.

„Je potrebné, aby sa nový minister spojil s pacientmi a ich organizáciami pri riešení problémov. Ako sa píše v Programovom vyhlásení vlády, pacient musí byť na prvom mieste,“ vysvetľuje Kafková.

Ochrana práv pacientov je definovaná v Európskej charte práv pacientov. Tá bola predstavená v roku 2002 v Bruseli a zastrešuje všetkých pacientov bez rozdielu pôvodu, spoločenského postavenia alebo závažnosti ich ochorenia.

Charta vznikla na prevenciu a potláčanie nesprávneho zaobchádzania s pacientmi v krajinách Európskej únie. Obsahuje 14 základných práv, medzi inými aj právo na výber lekára a liečebného postupu, či právo na rešpektovanie pacientovho času.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientov