Vyšetrovanie smrti Milana Lučanského komisiou je podľa právneho zástupcu jeho rodiny irelevantné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miroslav Radačovský
Europoslanec za stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko a právny zástupca rodiny zosnulého Milana Lučanského Miroslav Radačovský. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény

Vedenie vyšetrovania komisiou, ktorá prešetruje okolnosti smrti policajného exprezidenta Milana Lučanského, je podľa právneho zástupcu jeho rodiny, Miroslava Radačovského, irelevantné. Radačovský o tom informoval predsedu komisie Tomáša Čitbaja.

Podľa neho totiž v právnom štáte vedenie vyšetrovania prislúcha výlučne orgánom činným v trestnom konaní (OČTK).

Radačovský hrozí aj eurokomisiou

Komisiu, pozostávajúcu zo 17 členov, zriadila za účelom objasnenia smrti bývalého šéfa polície ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Zastúpenie v nej majú okrem koaličných a opozičných poslancov napríklad aj predstavitelia médií, verejnej ochrankyne práv alebo prezidentky.

Radačovský vysvetlil, že v prípade, ak nevykoná nápravu komisie, bude nútený obrátiť sa na Generálnu prokuratúru SR (GP SR) s podnetom pre možné zneužívanie právomoci verejného činiteľa, prípadne marenia vyšetrovania. Z pozície europoslanca o tom upozorní aj Európsku komisiu (EK).

Komisia podľa Radačovského vykonáva úkony, ktoré jej absolútne neprislúchajú. Ide napríklad o obhliadku miesta činu, výsluch svedkov či hodnotenie dôkazov. Dodal, že súbežne nemôžu prebiehať dve vyšetrovania.

Komisia zasahuje do konania

„Jedno vyšetrovanie OČTK zákonným spôsobom a druhé vyšetrovanie politickej komisie spôsobom, ktorý je neefektívny a právne irelevantný bez právneho základu v platnom práve SR. Komisia nemôže nahrádzať činnosť OČTK, ba práve naopak svojou činnosťou zasahuje protiprávnym spôsobom do trestného konania, čím aj ovplyvňuje toto konanie spôsobom, že ovplyvňuje verejnú mienku, čo je v právnom štáte neakceptovateľné,“ myslí si právny zástupca rodiny Lučanského.

Bývalý prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.

V prvej polovici decembra podstúpil operáciu po tom, ako sa podľa vlastných slov v cele zranil. Lučanský bol väzobne stíhaný pre obvinenie v kauze Judáš.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Radačovský