Výročná správa ombudsmanky si zaslúži pozornosť, vyhlásila Čaputová a Patakyovej ďakuje za prácu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Čaputová
Novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

BRATISLAVA 20. mája (WebNoviny.sk) – Výročná správa verejnej ochrankyne práv si podľa zvolenej prezidentky Zuzany Čaputovej zaslúži pozornosť a úctu. Uviedla to na svojom facebookovom profile.

Ochrana detí aj seniorov

„Pani ombudsmanka v pondelok hovorila o vážnych témach, ako je ochrana práv detí, seniorov a tých najslabších skupín obyvateľstva, čiže o problémoch, ktorým musíme venovať zvýšenú pozornosť. Chcem vyjadriť vďaku pani Patakyovej za jej prácu,“ uviedla Čaputová.

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová v pondelok v pléne NR SR prezentovala výročnú správu. Poslanci o nej budú hlasovať v utorok.

„Spolu 16 poslancov a poslankýň som oboznámila, že za minulý rok som skonštatovala 178 porušení základných práv a slobôd v 101 podnetoch. Problematické sú oblasti ochrany práv detí, seniorov a ďalších zraniteľných skupín, napríklad marginalizovaných komunít alebo LGBTI ľudí. Dlhodobo kritickou oblasťou je súdnictvo – ako po iné roky, aj teraz bolo právo na prerokovanie vecí bez zbytočných prieťahov opakovane najčastejšie porušovaným právom,“ uviedla Patakyová na svojom facebookovom profile.

Dva návrhy na ústavný súd

Parlament informovala aj o tom, že sa vlani venovala aj témam, ktoré jej kancelária rieši dlhodobo – prístup k vzdelávaniu a vymanenie sa z generačnej chudoby, ochrana práv detí, policajné postupy, umiestňovanie zadržaných ľudí do nedôstojných vyhradených priestorov či napríklad potreba zriadiť špeciálne výsluchové miestnosti.

„Zároveň som spomenula, že som podala dva návrhy na ústavný súd a po prvýkrát v histórii úradu som vstúpila do konania pred Európskym súdom pre ľudské práva. Otvorila som tiež témy týkajúce sa ženských reprodukčných práv, či už ide o šitie po pôrode bez dostatočnej anestézie alebo nezákonné sterilizácie, ktoré na Slovensku stále nie sú vyriešené,“ dodala ombudsmanka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária PatakyováZuzana Čaputová