Foto: Kiska prijal svoju nástupkyňu Čaputovú a ocenil prístup jej tímu pri preberaní úradu

Zuzana Čaputová, Andrej Kiska
Zľava: Novozvolená prezidentka SR Zuzana Čaputová a prezident SR Andrej Kiska počas prijatia novozvolenej prezidentky SR súčasným prezidentom SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 14. máj. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 14. mája (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska prijal svoju nástupkyňu Zuzanu Čaputovú. Tá ani v utorok novinárom neprezradila konkrétne mená svojich spolupracovníkov, napriek tomu, že má vo viacerých prípadoch podľa vlastných slov jasno.

Veľká zmena v živote

Kiska jej pred novinármi poprial veľa šťastia najmä v personálnych otázkach. Prezident navyše ocenil prístup Čaputovej tímu pri preberaní úradu. „Myslím si, že preberanie úradu prebieha v takej atmosfére, v akej by som si možno pred piatimi rokmi sám želal,“ priblížil Kiska s tým, že spolupráca je konštruktívna a dobrá.

Čaputová chce ešte pred inauguráciou osloviť v súvislosti so stretnutím ústavných činiteľov, pričom konkrétne mená nespomenula. Dvere majú do prezidentského paláca budú mať otvorené aj zástupcovia súčasných politických strán.

„Chcela by som poďakovať pánovi prezidentovi za jeho ústretovosť. Pre mňa je dôležitá aj kontinuita, pričom je tu veľa kvalitných ľudí, s ktorými počítam. Mená spolupracovníkov by som zatiaľ nešpecifikovala, pretože je to veľká zmena aj v živote tých oslovených ľudí,“ povedala Čaputová.

Prvá slovenská prezidentka

Zvolená prezidentka odpovedala aj na otázky o menovaní ústavných sudcov v prípade ich zvolenia v NR SR. Čaputová sa domnieva, že pokiaľ Národná rada SR zvolí kandidátov ešte počas mandátu Kisku, mal by ich menovať on, pretože aj miesta na Ústavnom súde SR sa uvoľnili počas jeho úradovania. Parlament bude voliť sudcov 21. mája.

Zuzana Čaputová sa oficiálne stane prezidentkou Slovenskej republiky 15. júna, keď zloží sľub. Bude prvou ženou na poste hlavy štátu v histórii samostatnej Slovenskej republiky.

V marcových voľbách zvíťazila nad eurokomisárom Marošom Šefčovičom. Andrej Kiska sa chce po skončení svojho mandátu angažovať v politike ďalej, avizuje vznik vlastnej politickej strany.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaZuzana Čaputová