Tongu zasiahla podľa vlády po výbuchu sopky a cunami bezprecedentná katastrofa, pozastavili lety

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sopka Tonga
Foto: (Satellite image, Maxar Technologies/ AP

Tongu zasiahla bezprecedentná katastrofa, hlási tamojšia vláda po výbuchu podmorskej sopky a následných vlnách cunami. Vo svojom prvom vyhlásení od víkendových udalostí tiež potvrdila tri úmrtia – dvoch miestnych a Britky. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Tongská vláda uviedla, že obzvlášť vážne zasiahnuté sú menšie odľahlé ostrovy. Na jednom sú po cunami zničené všetky domy, na ďalšom zostali len dva. Aj na hlavnom ostrove súostrovia Tongatapu sú poškodené desiatky domov. Z najhoršie postihnutých ostrovov evakuujú obyvateľov.

Narušená komunikácia so súostrovím

Padajúci sopečný popol „vážne zasiahol“ zásoby vody a komplikuje aj úsilie o pomoc. Dobrovoľníci čistia dráhu na hlavnom letisku, aby tam mohli pristáť lietadlá s pitnou vodou a zásobami.

Komunikácia so súostrovím je narušená, keďže podvodný kábel spájajúci Tongu so zvyškom sveta je po erupcii poškodený. Vláda Tongy uviedla, že nefunguje internet, ale niektoré miestne telefónne služby sú dostupné. Na obnovení úplnej komunikácie pracujú.

Pozastavené lety

Vláda tiež uviedla, že dočasne pozastavili lety a narušené sú aj trasy námornej dopravy.

Sopka Hunga Tonga Hunga Ha’apai, ktorá vybuchla v sobotu večer, sa nachádza zhruba 64 kilometrov severne od tongského hlavného mesta Nuku’alofa. Jej erupcia vyslala tlakové vlny okolo celej planéty a vlny cunami sa prehnali celým Tichým oceánom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať