Výbor parlamentu schválil štyroch kandidátov na post detského komisára, všetkých navrhli poslanci OĽaNO

Natália Blahová
Exposlankyňa Národnej rady SR Natália Blahová. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

O post komisárky alebo komisára pre deti sa budú uchádzať štyria kandidáti. Sú to Natália Blahová, Janette Motlová, Jozef Mikloško a Júlia Lindtnerová. Parlamentný výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny v stredu rozhodol, že kandidáti splnili zákonné podmienky voliteľnosti.

Všetkých navrhlo hnutie OĽaNO

Plénum parlamentu bude detského komisára voliť na súčasnej schôdzi. Ak nebude voľba úspešná, do opakovanej voľby postúpia dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov. Na zvolenie je potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov.

Blahová je bývalá poslankyňa parlamentu. Motlová pôsobí ako riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. Mikloško je zakladateľ neziskovky Úsmev ako dar a Lindtnerová je predsedníčka Slovenskej rady rodičovských združení.

Dvaja noví a dvaja starí kandidáti

Všetkých štyroch záujemcov o pozíciu detského komisára navrhli poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Motlová a Lindtnerová sú noví kandidáti, Blahová a Mikloško sa už o post komisára uchádzali. Vlani v decembri Blahová získala pri voľbe jeden hlas a Mikloško štyri hlasy.

V kresle komisárky pre deti je exministerka práce za stranu Smer-sociálna demokracia Viera Tomanová. Kým parlament nezvolí jej nástupcu, bude pokračovať vo funkcii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Janette MotlováJozef MikloškoJúlia LindtnerováRenáta BláhováViera Tomanová