Ľudskoprávny výbor odobril správu z prieskumu v úrade Tomanovej, nemohol však nahliadnuť do všetkých spisov

Viera Tomanová
Komisárka pre deti Viera Tomanová. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

Parlamentný výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny v stredu odsúhlasil správu z poslaneckého prieskumu v úrade komisárky pre deti Viery Tomanovej.

Podľa členky výboru Vladimíry Marcinkovej (klub SaS) „kameňom úrazu“ bolo, že poslanci nemali prístup k detailnej dokumentácii.

Tri úrady a tri riešenia

Kľúčové odporúčania podľa poslankyne sú, aby bol výber zamestnancov úradu transparentný a zamestnancami neboli osoby v príbuzenskom pomere. Taktiež by sa malo zabrániť duplicite podnetov, ktoré sa opakovali na úrade komisárky pre deti, úrade pre zdravotne znevýhodnených a úrade verejnej ochrankyne práv.

„Považujem za neefektívne v rámci ochrany ľudských práv, keď jeden podnet riešia tri úrady a prinesú tri rôzne riešenia o to horšie,“ povedala Marcinková.

Do spisov nebolo možné nahliadnuť

Poslankyňa hodnotí časť prieskumu ako neúspešný v časti ochrany práv detí, keď nebolo možné nahliadnuť do spisov. Uviedla, že chápe výhrady súvisiace s ochranou osobných údajov. Dodala však, že poslanci vyzývali komisárku pre deti, aby anonymizovala spisy, pretože chceli zistiť, ako komisárka Tomanová postupuje.

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) povedal, že poslanci by nemali mať prístup do spisov v neanonymizovanej podobe. Prieskum však nepovažuje za zbytočný.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondrej DostálViera TomanováVladimíra Marcinková