Musk prikázal vypnúť satelitnú sieť Starlink, prerušil tak ukrajinský tajný útok na ruskú flotilu

Elon Musk, kniha, Starlink
Nová kniha od Waltera Isaacsona poskytuje nový pohľad na Elona Muska. Foto: koláž SITA webnoviny/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Multimiliardár Elon Musk tajne nariadil svojim inžinierom, aby minulý rok vypli jeho satelitnú komunikačnú sieť Starlink neďaleko pobrežia okupovaného ukrajinského polostrova Krym, aby prerušili ukrajinský tajný útok na ruskú námornú flotilu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ako referuje spravodajský web CNN, v biografii o excentrickom podnikateľovi s názvom Elon Musk to napísal spisovateľ Walter Isaacson.

Strach z jadrových zbraní

Keď sa ukrajinské ponorkové drony s výbušninami priblížili k ruskej flotile, „stratili spojenie a neškodne sa vyplavili na breh“, píše Isaacson v knihe, ktorá by mala vyjsť vo vydavateľstve Simon & Schuster 12. septembra.

Muskovo rozhodnutie, po ktorom ho ukrajinskí úradníci prosili, aby satelity znova zapol, bolo vraj vyvolané akútnym strachom, že Rusko odpovie na ukrajinský útok na Krym jadrovými zbraňami. Musk sa toho podľa Isaacsona začal báť po rozhovoroch s poprednými ruskými predstaviteľmi.

Nový pohľad na Muska

Nová kniha od Isaacsona, autora uznávaných biografií Stevea Jobsa a Alberta Einsteina, poskytuje nový pohľad na Muska a na to, ako ho jeho existenciálny strach z rozpútania rozsiahlejšej vojny dohnal k tomu, že odmietol ukrajinské požiadavky na systémy Starlink, ktoré by mohli použiť na útok na Rusov.

Po tom, čo Rusko vo februári minulého roka narušilo ukrajinské komunikačné systémy, Musk súhlasil, že Ukrajine poskytne satelitné terminály Starlink vyrobené spoločnosťou SpaceX, ktoré sa stali kľúčovými pre ukrajinské vojenské operácie.

Aj keď boli ukrajinské mobilné telefóny a internetové siete zničené, terminály Starlink umožnili Ukrajine bojovať a udržať si spojenie. Keď však Ukrajina začala používať terminály Starlink na ofenzívne operácie voči Rusku, Musk začal toto rozhodnutie prehodnocovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Albert EinsteinElon MuskSteve Jobs
Firmy a inštitúcie SpaceXStarlink