Dostupnosť telekomunikačných služieb zhoršili výpadky elektriny, technici museli použiť aj kreatívne riešenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Internet, LAN kábel
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Počas vianočných sviatkov Telekomunikačná únia Slovenskej republiky (TÚ SR) zaznamenala zhoršenie dostupnosti telekomunikačných služieb spôsobené výdatným snežením, vetrom a výpadkami elektrickej energie.

Počasie otestovalo pripravenosť technikov distribučných spoločností a telekomunikačných operátorov, ktorí museli pri zdolávaní náročného terénu neraz použiť kreatívne riešenia. V niektorých prípadoch príčinou nahláseného „výpadku“ telekomunikačných služieb v skutočnosti nebol výpadok alebo porucha na strane telekomunikačného operátora, ale len zasnežená anténa u používateľa služby.

Vinníci porúch

Telekomunikačná únia odporúča pred nahlásením „poruchy“ telekomunikačnému operátorovi overiť si, či nie je chyba u používateľa služby.

Často sa stáva, že napríklad počas upratovania sa neúmyselne povytiahne kábel a prerušia kontakty,“ uviedol hovorca a poradca TÚ SR Roman Vavro.

Podobný problém podľa neho môžu spôsobiť aj zvedavé malé deti, ktoré čosi vytiahnu alebo prepnú a „porucha“ je na svete. Ďalším „vinníkom“ môže byť počasie, ktoré môže poškodiť zvod antény, alebo aj už spomínaný sneh, ktorý zhorší príjem signálu.

Dlhodobé výpadky

Dlhé výpadky elektrickej energie preverili pripravenosť operátorov. Sneh v kombinácii s vetrom spôsobil najmä na strednom Slovensku výpadky elektrickej energie, ktoré ohrozili dostupnosť telekomunikačných služieb.

Na krátkodobé výpadky elektrickej energie sú telekomunikační operátori dobre pripravení, keď napájanie vysielačov zabezpečujú záložné zdroje. Dlhé výpadky v kombinácii s nepriazňou počasia a nedostupným terénom sú pre telekomunikačných technikov skutočnou výzvou,“ priblížil Vavro.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Roman Vavro