Apple sa stal najväčším výrobcom telefónov na svete, po 12 rokoch z prvej priečky zosadil juhokórejský Samsung

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Apple, IPhone
Foto: SITA/AP - koláž WBN
Tento článok pre vás načítala AI.

Americká technologická spoločnosť Apple je po prvý raz najväčším výrobcom mobilov na svete. Z prvej priečky zosadila juhokórejský Samsung, ktorý mal prvenstvo 12 rokov.

TOP 3

Podľa údajov spoločnosti International Data Corporation (IDC) na Apple v minulom roku pripadla viac ako pätina dodaných smartfónov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Spoločnosť Apple vlani podľa IDC predala viac ako 234 miliónov smartfónov.

„Nielenže je Apple jediným hráčom v Top 3, ktorý každoročne vykazuje pozitívny rast, ale tiež sa po prvý raz umiestnil na ročnom prvom mieste,“ povedala Nabila Popal z IDC a poukázala na to, že sa to stalo „napriek zvýšeným regulačným výzvam a obnovenej konkurencii zo strany firmy Huawei v Číne, jeho najväčšom trhu“.

Globálny dopyt po elektronike je slabý

Samsung mal minulý rok podiel na trhu 19,4 percenta. Za ním nasledovali čínski výrobcovia telefónov Xiaomi, OPPO a Transsion.

Juhokórejský výrobca elektroniky začiatkom mesiaca varoval, že jeho zisky klesnú viac, ako sa očakávalo, keďže globálny dopyt po elektronike zostáva slabý. Spoločnosť tiež čelí konkurencii lacnejších modelov s operačným systémom Android od spomenutých čínskych výrobcov.

Ľudia inovovali počas pandémie

Predaj smartfónov klesá, pretože mnohí ľudia inovovali počas pandémie. Podľa IDC sa vlani predalo takmer 1,2 miliardy smartfónov, čo je oproti predošlému roku pokles o viac ako tri percentá.

Je to najnižšie predané množstvo za desaťročie, keďže si mnohí spotrebitelia uťahujú opasky vzhľadom na ekonomické výzvy.

Odborníci však prognózujú, že trh sa v tomto roku zotaví. Ponuky na obchodovanie so starými modelmi, ako aj bezúročné plány financovania tiež zvýšili dopyt po prémiových zariadeniach, ako je Apple.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AppleHuaweiOPPOSamsungXiaomi