Za plagiátorstvo pri záverečných prácach by sa mali odnímať tituly, myslí si Rada vysokých škôl

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rada vysokých škôl (RVŠ) odsudzuje snahu o získanie vysokoškolských titulov podvodom a nahrádzanie vlastných originálnych výsledkov výsledkami práce iných autorov. Agentúru SITA o tom v tlačovej správe informoval predseda RVŠ Martin Putala.

V tejto súvislosti vyzýva k nekompromisnému postoju k plagiátorstvu a iným formám podvodov pri záverečných prácach, k ich odhaľovaniu a následnému disciplinárnemu riešeniu.

Prípustné hranice zhody nie sú zadefinované

„Plagiátorstvo musí mať za dôsledok neobhájenie záverečnej práce, respektíve odňatie titulu v zmysle zákona po dodatočnom odhalení,“ zdôraznil Putala.

Priblížil, že vysoké školy v Slovenskej republike nemajú zadefinované prípustné hranice zhody pri kontrole originality záverečných prác v centrálnom registri záverečných prác (CRZP).

„Vedúci záverečnej práce, oponent i skúšobná komisia pre obhajobu záverečnej práce sú povinní starostlivo posúdiť, v čom je zhoda záverečnej práce s prácami evidovanými v CRZP, aká je zhoda veľká a či študent preukázal vlastné originálne výsledky, respektíve k nim pri kolektívnej práci významnou mierou prispel,“ vysvetlil predseda RVŠ.

Citácie sa musia podložiť odkazmi na zdroje

Poznamenal, že študent musí uviesť svoju prácu do kontextu so súčasnými poznatkami a prípadné citácie z iných zdrojov riadne podložiť odkazmi na tieto zdroje. „Prepisovanie textu z iných zdrojov bez náležitého citovania musí byť považované za plagiát,“ dodal Putala.

Vyjadril sa aj k momentálnej situácii na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FIIT STU).

Mal by podľa vás Boris Kollár pre kauzu diplomová práca odstúpiť z funkcie?

Rada vysokých škôl podľa neho vyzýva všetky zainteresované strany na fakulte a univerzite ku konštruktívnemu vyriešeniu situácie v súlade s platnou legislatívou, ktoré umožní zachovanie kontinuity a kvality vzdelávania na tejto fakulte.

„RVŠ so znepokojením sleduje verejne deklarované snahy o obmedzenie autonómie a akademickej samosprávy verejných vysokých škôl a dôrazne žiada, aby návrhy na úpravu legislatívneho prostredia vysokého školstva boli prijímané po zohľadnení relevantných pripomienok akademickej komunity a reprezentácií vysokých škôl a len v riadnom legislatívnom konaní,“ uzavrel Putala.

Kauza Kollárovej diplomovej práce

Líder mimoparlamentnej strany Spolu Juraj Hipš 23. júna informoval, že predseda Národnej rady SR (NR SR) a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár mal svoj titul magistra získať po tom, ako do svojej diplomovej práce okopíroval celé strany.

Najviac strán mal skopírovať od svojho školiteľa Jozefa Minďaša. Kollár získal titul na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici a témou jeho diplomovky bola „Zmena klímy a bioklimatický potenciál cestovného ruchu v oblasti Kysúc“.

Kollár v reakcii na to na tlačovej konferencii z 26. júna vyhlásil, že kým bude v politike, nebude používať titul magister. Nebude sa však v tejto súvislosti ospravedlňovať, pretože podľa svojich slov nemá za čo, keďže postupoval v súlade so zákonom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárMartin Putala
Firmy a inštitúcie Sme rodina