Učitelia podstúpia očkovanie druhou dávkou AstraZenecy, vakcínu by malo dostať do 16-tisíc pedagógov

Foto: ilustračné, SITA/AP

Druhou dávkou vakcíny AstraZeneca bude počas najbližšieho víkendu zaočkovaných približne 16-tisíc učiteľov. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Dodala, že učiteľom bude pridelený termín vo veľkokapacitných očkovacích centrách v rovnakých mestách, prípadne v najbližšom otvorenom veľkokapacitnom očkovacom centre. Dôvodom je, že v nemocniciach, v ktorých sa uskutočnilo prvé očkovanie, momentálne touto vakcínou neočkujú.

Dodajú menej vakcín ako mali

„Všetci učitelia, ktorí majú dostať v nasledujúcich týždňoch druhú dávku vakcíny, sú už preradení do čakárne na druhú dávku očkovacej látky do veľkokapacitných centier. Tí, ktorí majú byť očkovaní najbližší víkend, dostanú tento týždeň po otvorení termínov SMS správou a emailom informáciu o pridelení termínu a miesta očkovania,“ uviedla Eliášová.

Viac o téme: Koronavírus

Zároveň priblížila, že rezort upravil alokácie vakcíny pre kraje podľa počtov čakajúcich v čakárni na druhú dávku v jednotlivých krajoch. Zabezpečil tak podľa nej dostatočný počet vakcín na očkovanie pre všetkých učiteľov, ktorí majú dostať druhú dávku.

Vysvetlila, že od spoločnosti AstraZeneca mala tento týždeň pôvodne prísť dodávka 40 800 vakcín. Ministerstvo však môže počítať len s dodávkou v objeme 12-tisíc dávok očkovacej látky AstraZeneca.

Pravidelné testovanie by sa mohlo skončiť

Odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR uviedol, že rezort má v pláne zaistiť očkovanie čo najväčšieho počtu učiteľov do konca leta. Chce totiž, aby žiaci a aj zamestnanci škôl mohli v novom školskom roku nastúpiť v ešte bezpečnejšom prostredí.

„Pripravujeme samostatné riešenie pre učiteľov, ktorí nemohli zo zdravotných alebo iných dôvodov využiť pôvodné termíny, aby sme predpripravili bezpečné školské prostredie,“ povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Doplnil, že cieľom rezortu je urobiť všetko pre to, aby sa postupne mohlo začať upúšťať od pravidelného testovania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie AstraZenecaMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SR