Študenti kritizujú Fica, po voľbách zabudol na svoj sľub

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Premiér Robert Fico. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 14. novembra (WebNoviny.sk) – Študentská rada vysokých škôl vyjadruje znepokojenie z predloženého návrhu štátneho rozpočtu. Školstvo podľa vysokoškolských študentov stojí pred potrebnou reformou a potrebuje sa stať ozajstnou prioritou krajiny.

Vláda podľa študentskej rady nerešpektovala svoje sľuby ani programové vyhlásenie

Ako uviedol tajomník pre vzťahy s verejnosťou Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász, rozhodnutie politickej reprezentácie krajiny o neposkytnutí adekvátneho množstva prostriedkov pre školstvo je v kontexte medializovaných informácií o mimoriadne priaznivom výbere daní ešte viac nepochopiteľné. Študentská rada zdôrazňuje, že investovanie do vzdelania má byť pre každú vládu jedným z kľúčových strategických krokov, ak úprimne sleduje dlhodobé záujmy celej spoločnosti.

Vláda podľa študentskej rady nerešpektovala svoje sľuby ani programové vyhlásenie. „Problém až hanebne nízkych platov sa nesmie miešať s problémom nedostatočného financovania vedy a výskumu či zabezpečenia kvality vysokých škôl. Signatári deklarácie z oblasti vysokých škôl vyčíslili minimálne potrebné zvýšenie rozpočtu pre vysoké školstvo o 60 miliónov eur bez valorizácie platov, no namiesto zvýšenia rozpočtu sa na vysoké školstvo dostalo v návrhu mimo valorizácie o približne 20 miliónov eur menej financií ako tento rok, čo je neakceptovateľné,“ uviedol Lovász.

Premiér sľúbil podporu pre rekonštrukcie internátov

Študentská rada VŠ upozorňuje aj na to, že predseda vlády Robert Fico zabudol po voľbách na sľúbenú podporu pre rekonštrukcie internátov a systém priamej podpory ubytovania vysokoškolákov. „Sľub od premiéra v podobe zvýšenia doteraz poskytovanej dotácie na rekonštrukciu internátov (50 miliónov eur) a vytvorenie ubytovacích štipendií pre študentov (20 miliónov eur) sa dodnes nenaplnil, a to napriek rektormi aj študentmi vytvorenej metodiky rozdelenia týchto financií,“ uviedol tiež Lovász s tým, že zvýšenie malo byť podmienené návrhom zmeny systému poskytovania dotácií, a to tak, aby bolo možné podporiť aj študentov, ktorí nemajú možnosť ubytovať sa na internáte.

„Dodržanie dohody považujeme za morálnu otázku, hlavne v prípade, ak ju samotná strana Smer zaradila do svojej predvolebnej kampane ako súčasť sociálneho balíčku. Internáty sú na Slovensku v katastrofálnom stave, ktorý je potrebné akútne riešiť. Odďaľovanie riešenia tohto problému neposkytnutím sľúbených dotácií preto nepovažujem za šťastné. Dohodu sme spolu s prezidentom rektorskej konferencie vnímali ako mimoriadne závažnú, jej nedodržanie nás znepokojuje, a vzbudzuje pocit neistoty a nedôvery,“ uviedol Lovász.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bálint LovászRobert Fico