Spätné odoberanie titulov nie je reálne, za kauzou Kollárova diplomovka by Gröhling spravil hrubú čiaru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Spätné odoberanie titulov nie je reálne. Na tlačovom brífingu pri príležitosti odovzdávania vysvedčení na Základnej škole Nábrežná v Nových Zámkoch to v utorok povedal minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Priama retroaktivita nie je možná

Vysvetlil, že ak by sa odobral titul osobe, ktorá robila určité právne úkony, tak by nebolo známe, ako tieto úkony hodnotiť. Minister tak reagoval na kauzu diplomovej práce predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina).

„Aj ústava nám stanovuje, že priama retroaktivita nie je možná, lebo bude narúšať právnu stabilitu celého štátu. Preto stále rozprávam, že musíme urobiť hrubú čiaru a budeme sa pozerať dopredu a nastavovať pravidlá dopredu. S tým, čo sme zažili, sa musíme vysporiadať iným spôsobom,“ uviedol.

Viac o téme: Kollárova diplomová práca

Priblížil, že návrh na odoberanie titulov rieši ministerstvo školstva v rámci zákona o vysokých školách a je čiastočne pripravený. Právomoc plánuje dať v tomto smere najmä vysokým školám.

Plán pre prípad druhej vlny koronavírusu

Šéf rezortu v posledný júnový deň, keď sa odovzdávajú vysvedčenia, navštívil dve základné školy v Nových Zámkoch. Tento rok si vysvedčenia odnesie domov prvýkrát aj vyše 58-tisíc prvákov.

Učiteľov, s ktorými sa v utorok stretol, podľa ministra zaujímalo najmä otvorenie trhu s učebnicami, školské kluby či zjednotenie financovania.

Rezort však podľa neho zváži aj možnosť poskytnúť školám digitálny príspevok na nákup laptopov pre učiteľov, pokúsi sa zefektívniť spôsob pripojenia škôl na internet a pripraví plán pre prípad druhej vlny koronavírusu.

„Ako ministerstvo sme si vedomí vecí, ktoré neboli pripravené a budeme sa snažiť v nasledujúcich mesiacov ich vyriešiť,“ podčiarkol minister.

Zlyhanie školiteľa, študenta aj oponenta

Žiakov základných a stredných škôl čaká 63 dní letných prázdnin. Do škôl by sa opäť mali vrátiť 2. septembra.

Počas prvého týždňa podpísalo petíciu za odstúpenie Borisa Kollára (Sme rodina) vyše šesťtisíc ľudí. Študenti a absolventi vysokých škôl v nej vyzvali predsedu parlamentu, aby sa vzdal svojho postu pre kauzu diplomovej práce. Pre kauzu diplomovka v pondelok 29. júna tri hodiny s Kollárom rokoval poslanecký klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Mal by podľa vás Boris Kollár pre kauzu diplomová práca odstúpiť z funkcie?

Po ňom predstavitelia klubu uviedli, že kauzu považujú za zlyhanie školiteľa, študenta, oponenta aj systému hodnotenia záverečných prác. Žiadajú Gröhlinga a ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí), aby spoločne do septembra tohto roku zabezpečili prijatie a účinnosť zákona, ktorý preverí originály všetkých záverečných prác od obdobia, na ktorom sa dohodnú a nastavili systém tak, aby každý, kto získal titul nezákonne, oň prišiel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárBranislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina