Školské jedálne chcú zachovať plošne poskytované dotácie na stravu, asociácia žiada spoločné rokovania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/Milo Fabian

Školské jedálne sú za zachovanie plošne poskytovaných dotácií na stravu, ministerstvo školstva súhlasí so zmenou, ak nevypadnú žiaci so sociálne znevýhodneného prostredia. Vyplýva to z odpovedí, ktoré agentúre SITA poskytla prezidentka Prvej asociácie školského stravovania (I. AŠKOS) Mária Tejiščáková.

Od začiatku budúceho roka by sa malo plošné dotovanie obedov v materských a základných školách skončiť. Dotované by mali byť len obedy pre deti v hmotnej núdzi.

Podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR ide o návrat k tomu, čo na Slovensku platilo do konca roka 2018. Vyplýva to z návrhu zákona o finančnej podpore detí a rodín, ktorý ministerstvo predložilo do pripomienkového konania.

Snaha o zachovanie dotácií na stravu

Asociácia spájajúca osoby z oblasti školského stravovania podľa Tejiščákovej listami opätovne oslovila nielen ministerstvá školstva a práce, ale aj predsedu NR SR Borisa Kollára vo veci zachovania dotácií na stravu aj v nasledujúcom období.

„V týchto listoch sme žiadali aj o spoločné rokovanie vo veci zachovania plošne poskytovaných dotácií na stravu za účasti metodikov pre školské stravovanie z okresných úradov v sídlach jednotlivých krajov, ktorí túto myšlienku tiež podporujú,“ priblížila. Verí, že táto téma ani ich úsilie o zachovanie dotácií na stravu nezostanú nepovšimnuté.

Podmienky ministerstva školstva

Ministerstvo školstva vysvetlilo, že zmeny v sociálnych opatreniach sa robia po dohode s koaličnými partnermi. Súhlasí s prijatými zmenami, avšak za podmienku si dáva, aby im zo zabezpečenia obedov nevypadli žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorí sú na túto pomoc odkázaní.

Ako ďalej doplnil rezort školstva, s metodičkami z okresných úradov rokovali a plánujú v diskusiách pokračovať tak, aby nastavili čo najlepší systém v tejto oblasti.

Návrat do roku 2018

Štát v súčasnosti dotuje každý obed pre dieťa navštevujúce posledný ročník materskej školy alebo základnú školu sumou 1,20 eura.

Od začiatku budúceho roka by malo ísť iba o obedy detí v hmotnej núdzi. Slovensko by sa tak vrátilo k tomu čo platilo do konca roku 2018. O 10 centov by sa mala zvýšiť štátna dotácia na jeden obed, a to na 1,30 eura.

Touto sumou sa má pokryť najvyššie finančné pásmo na nákup potravín na druhom stupni vyučovania v základných školách, ktoré je vo výške 1,30 eura za jeden obed.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR