Obedy zadarmo pre deti v hmotnej núdzi budú drahšie, ak samospráva nezohľadní situáciu rodín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA

Hoci vláda zaviedla na základných školách od začiatku septembra tohto roka tzv. obedy zadarmo, pre niektoré deti v hmotnej núdzi obedy zdraželi. Dôvodom je to, že mnohé samosprávy pre očakávaný nárast počtu stravníkov a s tým súvisiace vyššie výdavky zvýšili režijné náklady na poskytovanie obedov na základných školách.

Pred zavedením štátnej dotácie na školské obedy pre všetkých žiakov na základných školách prispieval štát deťom v hmotnej núdzi na obedy sumou jedno euro na každý obed a obedy stáli priemerne 1,20 eura. Rodičia detí v hmotnej núdzi tak za každý obed doplácali v priemere 20 centov.

Od začiatku septembra tohto roka už štát všetkým deťom na základných školách poskytuje dotáciu na obed v sume 1,20 eura, avšak cena za jeden obed pre zvýšené režijné náklady vo viacerých prípadoch presiahla 1,40 eura. Doplatok za obed pre rodičov detí v hmotnej núdzi sa tak v niektorých prípadoch zvýšil.

Zvýšili poplatky za stravovanie

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí Michal Stuška, nárok na dotáciu vo výške 1,20 eura na jeden obed majú deti z rodín v hmotnej núdzi už od začiatku januára tohto roka.

Ak samospráva podľa neho zvýšila poplatky za stravovanie detí a nezohľadnila sociálno-ekonomickú situáciu rodín, tak rodičia detí v hmotnej núdzi musia doplácať za obedy nad 1,20 eura tak, ako doteraz doplácali nad 1 euro.

„Nemáme informáciu, koľkých prípadov sa to týka, nakoľko nikde neexistuje centrálna evidencia všeobecne záväzných nariadení samosprávy a preto nemáme prehľad o celkových cenách obedov v školách, teda nákladoch na potraviny a režijných nákladoch spolu,“ upozornil hovorca rezortu práce. Pripustil, že obedy pre niektoré deti v hmotnej núdzi po zavedení tzv. obedov zdarma zdraželi. „Máme však napriek všetkému aj samosprávy, ktoré sociálno-ekonomickú situáciu rodín stále zohľadňujú,“ povedal.

Do konca minulého roka sa podľa Stušku poskytovala dotácia na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa v sume jedno euro pre približne 70 tisíc detí z rodín v hmotnej núdzi a pre všetky deti na školách, na ktorých deti v hmotnej núdzi tvorili viac ako 50 percent z celkového počtu detí.

Rozšírili cieľovú skupinu

Dotácia sa poskytovala za rovnakých podmienok ako od začiatku septembra tohto roka, teda len vtedy, ak sa dieťa zúčastnilo vyučovania a odobralo obed. Ak nebola splnená jedna z podmienok nároku na dotáciu, dotácia sa za ten deň neposkytla.

„Tento zákon v zásade rozšíril cieľovú skupinu, upravil výšku dotácie z 1 eura na 1,20 eura a zjednodušil poskytnutie dotácie z mesačného poskytovania na poskytovanie dotácie zálohovo polročne,“ tvrdí Stuška. Všetko ostatné sa podľa neho uskutočňuje v pôvodnom režime, kde sa už roky nevyskytli vážnejšie problémy.

Všetky deti v poslednom ročníku materských škôl a deti v hmotnej núdzi v materských a základných školách dostávajú štátny príspevok na tzv. obedy zadarmo vo výške 1,20 eura od 1. januára tohto roka.

Všetci žiaci základných škôl majú na túto dotáciu nárok od 1. septembra, teda od nového školského roka. Tento príspevok štátu však v mnohých prípadoch nepokrýva zvýšené režijné náklady na obedy pre žiakov, a tak sa aj po 1. septembri tohto roka mnohí rodičia podieľajú na úhrade nákladov na obedy pre svoje deti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Stuška
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR