Sedem slovenských univerzít sa zaviazalo k financovaniu vedy, podporia aj výskum a vývoj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

Výskumné a technicky orientované univerzity sa zaviazali k vyváženému a transparentnému financovaniu vedy či k podpore výskumu a vývoja. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach Linda Babušík Adamčíková, v pondelok zástupcovia univerzít podpísali v Bratislave inovovanú zmluvu o Združení V7.

Potreby reálneho života

Zmluva nadväzuje na doterajšie aktivity združenia založeného 28. februára 2013 s ohľadom na nové a aktuálne spoločenské priority SR v oblasti vedy, výskumu a inovácií.

Členovia združenia sa dohodli na spoločnom postupe pri presadzovaní podpory vedy, výskumu a inovácií v slovenskom a európskom výskumnom priestore.

Chcú tiež zohľadňovať pri svojich aktivitách potreby reálneho života, poskytovať odbornú racionálnu oporu, presadzovať vyvážené a transparentné financovanie výskumu a vývoja na Slovensku.

Spoločné využívanie infraštruktúr

Univerzity by chceli, aby sa podporovalo spoločné využívanie nadobudnutých vedeckých infraštruktúr, najmä v univerzitných parkoch a centrách excelencie.

„Verím, že aj vďaka nej budeme pokračovať v úspešnej spolupráci vo vysokoškolskom priestore a budeme pohotovo reagovať na aktuálne celospoločensky žiadúce aktivity zo strany vedecky najvýkonnejších univerzít,“ povedal rektor UPJŠ a predseda Združenia V7 Pavol Sovák.

Okrem UPJŠ zmluvu podpísali aj ďalší členovia združenia, a to Technická univerzita v Košiciach, Žilinská univerzita, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita v Bratislave.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Linda Babušík AdamčíkováPavol Sovák
Firmy a inštitúcie SPU Slovenská poľnohospodárska univerzitaSTU Slovenská technická univerzitaTechnická univerzita KošiceUK Univerzita Komenského v Bratislave