Rektor STU nie je spokojný s prepustením bývalej dekanky a to pred uzavretím vyšetrovania

Budova STU v Bratislave. Foto: archív, portalvs.sk

Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Miroslav Fikar je znepokojený z toho, že Máriu Bielikovú prepustil terajší dekan fakulty informatiky Ivan Kotuliak ešte pred uzavretím vyšetrovania. Uviedol tak pre agentúru SITA.

Jej výpoveď súvisí s podnetom pre páchanie protispoločenskej činnosti. Bieliková bola v minulosti dekankou Fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT) STU a je jednou z kandidátok do akademického senátu.

Informáciu ako prvý priniesol denník Sme, ktorý napísal, že Bieliková končí na fakulte len týždeň pred voľbami do senátu, ktoré budú 16. januára.

Neuzavreté prešetrovanie

Rektor pre agentúru SITA uviedol, že výpoveď pre bývalú dekanku súvisí s podnetom o páchaní potenciálnej protispoločenskej činnosti, ktorý bol doručený na Útvar hlavného kontrolóra STU dňa 27. decembra 2019. Ten je oficiálnym orgánom STU zodpovedným za prešetrovanie tohto typu podnetov. Fikar dodáva, že oficiálne prešetrovanie nie je uzavreté.

Ako rektor som znepokojený z toho, že k rozhodnutiu prepustiť bývalú dekanku došlo pred právoplatným uzavretím prešetrovania,“ vysvetlil Fikar. Dodáva, že personálne otázky sú plne v kompetencii dekana fakulty, no o zámere prepustiť bývalú dekanku Kotuliak rektorát neinformoval.

K problémom na FIIT STU chce rektor pristupovať v rámci svojich možnosti. „Všetky moje kroky budú vedené snahou nájsť prijateľný kompromis tak, aby nedochádzalo k poškodeniu dobrého mena STU,“ uviedol Fikar.

Petícia študentov fakulty

Dekanát FIIT STU pre agentúru SITA vysvetlil, že medializovaná výpoveď vedkyni nesúvisí s jej odbornosťou, pre ktorú si ju vážia. Dodáva, že pre každú školu je vždy problém, ak stráca ľudí s takouto kvalifikáciou.

Na druhej strane zistenia o dlhodobom porušovaní zákonov v predchádzajúcom období, ktoré boli potvrdené analýzou renomovanej právnej kancelárie overením informácií indikovaných v podnete ‚bielej vrany‘, sú také závažné, že fakulta a jej vedenie nemohli tieto zistenia ignorovať,“ uviedol dekanát.

Vedenie dodalo, že situáciu sa snaží upokojiť a dekan v najbližšie dni pozve na stretnutie autorov petície, zástupcov Študentskej rady vysokých škôl ako aj predstaviteľov akademickej obce.

Študenti fakulty vo štvrtok spustili petíciu pod názvom „Výzva dekanovi Ivanovi Kotuliakovi: okamžite zrušte výpoveď prof. Márie Bielikovej“. Doteraz ju podpísalo viac ako 1 600 študentov a zamestnancov fakulty.

Platná kandidatúra

Vedkyňa vo štvrtok na sociálnej sieti potvrdila, že dostala okamžitú výpoveď ako profesorka FIIT STU.

Chcem vám všetkým povedať, že neodchádzam, cítim sa stále ako zamestnanec STU, považujem svoju kandidatúru do akademického senátu FIIT STU za platnú a verím, že mi nebude nijako zabránené zúčastniť sa volieb do senátu fakulty 16.1.2020,“ uviedla vo svojom statuse.

Najviac je jej ľúto, že celú situáciu sledujú študenti, ktorých viedla celý život k dodržiavaniu hodnôt, slušnosti a čestnosti. Bieliková je aj držiteľkou titulu IT Osobnosť roka 2016 a na STU pôsobí od roku 1989. Profesorkou sa stala v roku 2005. Kotuliak ju na poste dekanky nahradil v decembri 2019.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan KotuliakMária BielikováMiroslav Fikar
Firmy a inštitúcie STU Slovenská technická univerzita