Prešovská univerzita si uctila Pavla Čekana, významnému vedcovi udelila čestný doktorát

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vedec pôsobiaci v oblasti molekulárnej biológie, biochémie a onkológie a generálny riaditeľ spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan počas udelenia titulu Doctor honoris causa Pavlovi Čekanovi na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady Prešovskej univerzity pri príležitosti 25. výročia vzniku Prešovskej univerzity v priestoroch prešovského Čierneho Orla. Prešov, 5. December 2022. Foto: SITA/Viktor Zamborský

Prešovská univerzita v Prešove (PU) na pondelkovom slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady PU udelila čestný titul doctor honoris causa slovenskému vedcovi pôsobiacemu v oblasti molekulárnej biológie, biochémie a onkológie Pavlovi Čekanovi, ktorý je zároveň generálnym riaditeľom spoločnosti MultiplexDX. Informovala o tom hovorkyňa PU Anna Polačková.

Práca v špičkových inštitúciách

Pripomenula, že Čekan patrí medzi významných výskumných pracovníkov s viac ako 15-ročnými skúsenosťami práce v špičkových výskumných a vládnych inštitúciách.

„Pavol Čekan patrí medzi významných vedcov, inovátorov a podporovateľov rozvoja nových technológií v národnom a medzinárodnom meradle. Svojou prácou prispieva k zvyšovaniu presnosti a personalizácii diagnostiky onkologických a ďalších závažných ochorení. Významnou mierou sa podieľa na rozvoji moderných diagnostických metód, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou správnej a včasnej terapie a rozširujú možnosť zachovania zdravia ľudskej populácie,“ vyzdvihol prínos oceneného vedca rektor PU Peter Kónya.

Nechýbala ani prednáška

Pavol Čekan označil udelenie ocenenia za poctu. „Udelenie čestného doktorátu považujem za návrat ku koreňom mojej rodiny, za návrat domov, za obrovské uznanie Alma Mater mojej manželky a mnohých členov mojej rodiny, čo si nesmierne vážim. Znamená to pre mňa naozaj veľmi veľa,“ uviedol Čekan, ktorý pri príležitosti udelenia čestného doktorátu na slávnostnom zasadnutí predniesol prednášku s názvom Ribonukleová kyselina (RNA) – precízny biomarker pre diagnostiku rakoviny a infekčných ochorení.

„Moje malé či väčšie objavy a inovácie využívajú vedci dodnes a ja verím, že čoskoro prídu aj tie veľké a prelomové, najmä v diagnostike rakoviny,“ dodal ocenený vedec.

Pavol Čekan

sa narodil 25. marca 1979 v Prešove. Študoval biochémiu na Islandskej univerzite, kde získal doktorát z chémie.

Za svoju vedeckovýskumnú a inovatívnu činnosť dostal viacero významných ocenení. V roku 2016 získal prestížnu cenu StartUp Awards, stal sa víťazom v kategórii Science a celkovým víťazom súťaže.

V poslednom období sa MultiplexDX pod jeho vedením zaradila medzi 100 najlepších inovatívnych spoločností v Slovenskej republike a v Európe v rámci New Europe 100 Challengers 2017.

V priebehu pandémie COVID-19 viedol vývoj RT-PCR a LAMP testov na detekciu SARS-CoV-2, ktoré boli registrované, overené, certifikované, predávané, darované a poskytované ako humanitárna pomoc v 26 krajinách sveta.

Je autorom a spoluautorom 40 vedeckých článkov s viac ako 1600 citáciami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol ČekanPeter Kónya
Firmy a inštitúcie Prešovská univerzita v Prešove