Nesieťové škôlky by sa mali registrovať, aby získali príspevok na povinné vzdelávanie, vyzýva Gröhling

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) vyzval nesieťové materské školy, aby sa zapísali do registra nesieťových materských škôl. Registrácia im totiž umožní získavať príspevok na päťročné deti, pre ktoré už od septembra 2021 platí povinné predškolské vzdelávanie.

Register spravuje ministerstvo

Ako informoval po rokovaní vlády, v registri pre nesieťové materské školy v súčasnosti evidujú tri nesieťové zariadenia. Registračný formulár nájdu záujemcovia na webovom sídle Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ SR).

„Chceli by sme vyzvať aj rodičov a jednotlivých zriaďovateľov, aby sa zaregistrovali a mohli tak poskytnúť vzdelávanie v rámci povinného predprimárneho vzdelávania pre päťročné deti,“ priblížil Gröhling.

Register zariadení predprimárneho vzdelávania má na starosti ministerstvo školstva. Nesieťové zariadenie zapíše do zoznamu po tom, čo zriaďovateľ predloží potvrdenie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva a tiež program povinného predprimárneho vzdelávania.

Ten by mal byť v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania a so štátnym vzdelávacím programom pre predprimárne vzdelávanie.

Učitelia musia byť kvalifikovaní

Žiadateľ by mal tiež predložiť doklady o personálnom zaistení povinného predprimárneho vzdelávania. Zamestnané osoby by mali totiž spĺňať kvalifikačné predpoklady na výkon pozície učiteľa materskej školy.

Registrované zariadenie predprimárneho vzdelávania má poskytovať povinné predprimárne vzdelávanie v rozsahu najmenej štyri hodiny denne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať