Následky nemôžu opäť niesť deti, tvrdia mimovládne organizácie a sú proti plošnému zatváraniu škôl

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, Getty Images

Viaceré občianske združenia a mimovládne organizácie podporujú rozhodnutie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR nezatvoriť plošne všetky školy na Slovensku.

Vo svojom stanovisku zverejnenom 25. novembra aj na stránke Dajme deťom hlas uviedli, že teraz má Slovensko možnosť pripojiť sa k európskym krajinám, ktoré sa riadili odporúčaniami renomovaných odborných organizácii ako ECDC či WHO a školy nezatvárali alebo zatvárali skutočne ako posledné.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa nich práve lockdown, počas ktorého boli otvorené len školy, umožnil signifikantne znížiť počet prípadov aj tlak na zdravotníctvo tak, že sa školy nezatvorili. Pripomenuli, že Slovensko si opačnú cestu vyskúšalo v druhej vlne pandémie, keď napriek tomu, že školy boli zatvorené v porovnaní so západoeurópskymi krajinami najdlhšie, počet prípadov to na dlhé mesiace neznížilo.

Deti a mladí nemôžu opäť niesť následky

„Vážna situácia v nemocniciach si vyžaduje prijať opatrenia, medzi ktoré patrí aj lockdown. Ak sme sa nepripravili, ak sme nereagovali včas, nemôžu za naše zlyhania niesť dôsledky opäť deti a mladí ľudia. Lockdown je nevyhnutný, aby sme mohli ochrániť naše priority – znížiť počet pacientov v nemocniciach a zabezpečiť, aby deti a mladí ľudia mohli pokračovať v prezenčnej výučbe aj po Vianociach a vyhli sme sa situácii, ktorá nastala minulý rok, keď nesprávne nastavené opatrenia na konci roka znemožnili deťom chodiť do školy ďalšie štyri mesiace,“ uviedli organizácie s tým, že nevyhnutný je zodpovedný prístup.

Dodali, že v otvorenej výzve Dajme prednosť školám a aktivitám pre deti a mládež 26 organizácií pred začiatkom školského roka upozornilo, že zodpovednosť za udržanie celospoločenskej priority, ktorou sú popri zdravotníctve práve školy, musia prevziať všetky relevantné rezorty, nielen ministerstvo školstva.

Tieto organizácie vtedy konštatovali, že učitelia, školy a ich zriaďovatelia musia dostať potrebné financie a podporu pri zabezpečení dostatočného personálneho a materiálno-technického vybavenia.

Podpísalo sa takmer 20 organizácií a združení

Pod stanovisko sa podpísalo takmer 20 zástupcov mimovládnych organizácií a občianskych združení.

Stanovisko podporila napríklad Andrea Hajdúchová z Iniciatívy Dajme deťom hlas, Matej Stuška z občianskeho združenia (OZ) Rodicia.sk, Marek Madro z OZ IPčko.sk, Juraj Lizák z Rady mládeže Slovenska, Andrea Erdősová z Nadácie otvorenej spoločnosti, Gabriela Kukolová z Asociácie pre mládež, vedu a techniku (AMAVET), Daniela Čorbová z projektu Deti nepočkajú či Jana Feherpataky Kuzmová z Inštitútu pre aktívne občianstvo aj Vlado Rafael z OZ eduRoma – Roma Education Project.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea HajdúchováJuraj LizákMarek MadroMatej Stuška
Firmy a inštitúcie Deti nepočkajúECDC Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôbIPčkoMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRNadácia otvorenej spoločnosti (OSF)Rada mládeže SlovenskaRodičia.skWHO Svetová zdravotnícka organizácia