Na vašich vedomostiach a skúsenostiach môžeme stavať budúcnosť, odkázala Čaputová novovymenovaným profesorom

Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu vymenovala 48 nových profesorov. Ako prezidentka vo svojom príhovore uviedla, toto vymenovanie je pre nových profesorov zúročením dlhoročného úsilia, odborného rastu a patrí k vrcholom akademickej kariéry, no znamená to aj záväzok.

Pozdvihujú vzdelanostnú úroveň

A to aj naďalej odovzdávať študentom a spoločnosti to najlepšie zo seba – svoj čas, energiu, odborné a tvorivé schopnosti, svoj osobnostný potenciál,“ odkázala prezidentka novým profesorom s tým, že aj napriek reprezentácií rôznych odborov a škôl ich spája snaha rozvíjať a kultivovať vlasť, pozdvihnúť jej vzdelanostnú úroveň a vychovávať ďalšie generácie odborne a morálne vyspelých mladých ľudí. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Mrzí ma, že školstvo a menovite vysoké školstvo predstavujú oblasti, ktorým je naša spoločnosť veľa dlžná. Napriek tomu, že azda všetky politické generácie deklarovali podporu vzdelávaniu, realitou ostali podhodnotení učitelia a školy, ktoré neraz zápasia s elementárnymi a existenčnými problémami,“ vyhlásila prezidentka a doplnila, že rozumie, aké náročné je v takomto prostredí generovať kvalitu a odlišovať ju od priemeru.

Verejnosť rezignovala na poznanie

S úsilím profesorov a so spoločenskou podporou sa podľa hlavy štátu môže akademické prostredie pokúsiť o to, aby špičkové pracoviská neboli iba dielom a zásluhou jednotlivcov, ale boli dôsledkom fungovania premysleného systému.

Akademická a vedecká obec je však konfrontovaná aj inými, neakademickými javmi. Časť verejnosti prestala dôverovať vedecky overeným faktom, rezignovala na poznanie a racionalitu. Doba pred nás pritom stavia výzvy, ktoré nemáme šancu zvládnuť bez využívania vedeckého poznania, ale tiež bez racionálneho prístupu a schopnosti vecnej spoločenskej diskusie,“ povedala Čaputová a dodala, že to nie je dôvod na rezignáciu.

Práve naopak. Povzbudivou tvárou Slovenska sú špičkoví odborníci, vedci, či pedagógovia, ktorí dosahujú skvelé výsledky nielen na Slovensku, ale reprezentujú našu krajinu i v zahraničí. Ste to Vy, Vaša celoživotná práca, Vaše vedomosti a skúsenosti, na ktorých môžeme stavať našu budúcnosť,“ odkázala prezidentka profesorom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin StrižinecZuzana Čaputová