Mládežnícke organizácie zrušili sto detských táborov, doplácajú na nejasnosť opatrení proti koronavírusu

Odborníci sa obávajú, že nové kmene budú nebezpečnejšie pre deti a iné zraniteľné skupiny Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nejasnosť opatrení pri organizovaní táborov spôsobilo, že mládežnícke organizácie v tomto roku zrušili asi stovku z viac ako 600 táborov, mnohé prešli na denný režim a väčšina je obsadená asi spolovice.

Viac o téme: Koronavírus

Rada mládeže Slovenska (RmS), ktorá zastrešuje mládežnícke organizácie, zastáva názor, že by stačilo zjednotenie a ujasnenie pravidiel konania letných táborov.

Výsledky chodia počas tábora

Ako uviedla Alexandra Virostková z RmS, mládežnícke organizácie pre deti a mladých ľudí do 29 rokov, ktoré často fungujú na princípe dobrovoľníctva, minulý rok zorganizovali viac ako 600 táborov pre 25-tisíc účastníkov. Na tieto tábory sa pritom vzťahujú iné hygienické pravidlá ako v prípade komerčných táborov cestovných kancelárií a športových kempov.

Vtedajší hygienik Ivan Rovný v roku 2008 napísal vo vyhláške, že skautské tábory nespĺňajú charakter zotavovacích podujatí. Táto vyhláška sa od roku 2011 vzťahuje na všetky tábory mládežníckych organizácií.

Virostková za problémy označila, že potreba negatívneho PCR testu na letný mládežnícky tábor závisí od miesta konania, toto testovanie nie je pre všetkých animátorov zadarmo aj keď sú dobrovoľníkmi a tiež, že sa nepodarí každému prihlásiť na testovanie cez štátny portál. Dodala, že aj keď sa k termínu dostanú, výsledky zvyknú prísť až vtedy, keď už tábor trvá.

Najprísnejší je úrad v Nitre

Riaditeľ RmS Juraj Lizák vysvetlil, že Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) im vzhľadom na túto výnimku potvrdil informáciu, že účastníci a organizátori tohto typu tábora nemusia disponovať negatívnym PCR testom.

„Pri uvedení do praxe viaceré regionálne úrady neakceptujú túto výnimku a vznikajú veľké medziregionálne rozdiely. Najprísnejšie postupuje úrad v Nitre, ktorý označil výnimku za pozitívnu diskrimináciu,“ konštatoval.

Virostková doplnila, že negatívny PCR test požadujú hygienici v niektorých mestách aj v prípade denných a prímestských táborov, hoci usmernenie a stanovisko ÚVZ SR hovorí, že takéto tábory by sa mali riadiť opatreniami pre bežné hromadné podujatia. Zároveň podotkla, že hromadné podujatia momentálne PCR testy nevyžadujú, a teda sa účastníci táborov dostávajú do diskriminačnej nevýhody.

Dobrovoľníci nemajú testovanie zadarmo

Virostková tiež poukázala na to, že dospelí dobrovoľníci a účastníci táborov nad 18 rokov stratili právo na testovanie zadarmo. Nemajú totiž možnosť sa na testovanie prihlásiť s tým, že idú na letný tábor.

„Túto situáciu vnímame ako demotivačnú a kontraproduktívnu v rámci podpory dobrovoľníctva v oblasti práce s mládežou. Riešením by bolo rozšírenie štátom hradeného PCR testovania aj na dobrovoľníkov organizujúcich letné tábory,“ zhodnotil Lizák.

V súčasnosti zaradí registračný systém takéhoto žiadateľa často rovno do karantény s nárokom na testovanie až po jej absolvovaní, pričom na samotné výsledky sa čaká 96 hodín.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexandra VirostkováJuraj Lizák
Firmy a inštitúcie Rada mládeže SlovenskaÚrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR