Minister Gröhling vyzýva učiteľov a zamestnancov škôl, aby sa dali zaočkovať proti koronavírusu

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling počas prehliadky novootvoreného veľkokapacitného očkovacieho centra v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave v Trnave pri príležitosti očkovania pedagogických zamestnancov všetkých škôl pôsobiacich v Trnavskom kraji na prevenciu ochorenia COVID-19. Trnava, 20. február 2021. SITA/Martin Medňanský

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) vyzval učiteľov a zamestnancov škôl, aby sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Informoval o tom odbor komunikácie a marketingu ministerstva školstva.

Zaočkovaním sa podľa ministerstva človek nielen vyhne ťažkému priebehu choroby, ale chráni aj svoje okolie. Podľa štúdií má zaočkovaný človek aj v prípade infekcie nižšiu vírusovú nálož a existuje tak menšie riziko, že nakazí ďalších ľudí.

Očkovanie je prínosnejšie

Nedávny výskum z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied rovnako ako aj zahraničné zistenia potvrdili, že očkovanie je prínosnejšie než prekonanie ochorenia. Dôvodom je, že po očkovaní má človek v tele viac protilátok než po prekonaní ťažkej či ľahkej formy COVID-19.

Ako upozornilo ministerstvo, na školách je rizikovým faktorom aj vyšší priemerný vek pedagogického zboru, ktorý sa pohybuje približne okolo 45 rokov.

Učitelia by mali rozlišovať dezinformácie

Gröhling chápe očkovanie ako jediný spôsob ochrany zdravia v tretej vlne. Tiež podľa neho prispeje k tomu, aby školy fungovali a aby na nich nevznikali ohniská nákazy.

„Dnes je na internete veľa dezinformácií. No myslím si, že práve učitelia by sa mali snažiť medzi nimi rozlišovať. V škole učiteľ vyučuje vedecké poznatky. A aj tu je dôležité dôverovať vede a výskumu. Klinické štúdie hovoria jasnou rečou. Potvrdzujú, že očkovanie je efektívne a bezpečné. Je dôležité, aby pre funkčný chod škôl využili očkovanie všetci, ktorí majú túto možnosť,“ zhrnul.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie Biomedicínske centrum SAVMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR