Minister Gröhling a školské organizácie vyzývajú učiteľov na dobrovoľné očkovanie

Foto: ilustračné, Getty Images

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) a profesné školské organizácie poďakovali učiteľom a vyzvali ďalších, aby ešte zvážili možnosť dobrovoľného očkovania proti ochoreniu COVID-19.

Ako v tlačovej správe informoval odbor komunikácie a marketingu rezortu školstva, zaočkovanosť zamestnancov škôl je nad celoslovenským priemerom, aj keď ešte stále nie je dosiahnutá kolektívna imunita.

Výzva na diskusiu s nezaočkovanými kolegami

Ministerstvo zdôraznilo, že práve vyššia zaočkovanosť ochráni samotných zamestnancov pred ťažkým priebehom ochorenia a zároveň pomôže udržať v školách prezenčnú výučbu. K výzve Za otvorené školy sa k zriaďovateľom škôl a mládežníckym organizáciám pripojili aj zástupcovia školských profesných organizácií.

Na Slovensku je počet zaočkovaných učiteľov, odborných zamestnancov a nepedagogických zamestnancov v školstve na úrovni 66 percent. „Som veľmi rád, že zaočkovanosť v školstve je nad slovenským priemerom. Aj vďaka zodpovednosti tejto časti zamestnancov budú naše školy bezpečnejšie. Vážim si, že aj takto naši pedagógovia a zamestnanci škôl idú príkladom ostatným. Ukazujú, že sa riadia vedeckým poznaním, faktami a výskumami namiesto dezinformácií a hoaxov. Učiteľov chcem zároveň poprosiť, aby diskutovali so svojimi kolegami, aby ešte zvážili možnosť dobrovoľného očkovania a využili na to posledné týždne pred začiatkom školského roka,“ vyzval Gröhling.

Jediná cesta k nezatváraniu škôl

Rezort školstva doplnil, že práve školskí zamestnanci môžu byť ohrození šíriacim sa delta variantom koronavírusu kvôli častému kontaktu s veľkým počtom žiakov, ako aj pre vyšší vek.

Vyššia zaočkovanosť podľa prezidenta Slovenskej komory učiteľov (SKU) Vladimíra Crmomana napomôže tomu, aby školy poskytovali prezenčnú výučbu. „Jediná cesta k tomu, aby sme tretí školský rok po sebe neboli nútení zatvárať školy, je v maximálnej možnej zaočkovanosti pedagógov, žiakov a ich rodičov,“ priblížil Crmoman. K výzve sa pripojila aj Asociácia pracovníkov súkromných škôl a školských zariadení Slovenska a Združenie katolíckych škôlZdruženie katolíckych škôl.

Kampaň Za otvorené školy bude pokračovať pracovnými výjazdmi do všetkých slovenských krajov, kde minister školstva absolvuje stretnutia so zriaďovateľmi škôl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie Asociácia pracovníkov súkromných škôl a školských zariadení SlovenskaSKU Slovenská komora učiteľovZdruženie katolíckych škôl