Koronavírus zatvára triedy naprieč celým Slovenskom, v karanténe končia učitelia aj deti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 2. decembra, 16:46

V Trnavskom kraji prešli od 1. decembra na dištančné vzdelávanie žiaci II. stupňa základných škôl a žiaci stredných škôl v okresoch Trnava, Piešťany a Skalica. Rozhodli o tom vyhláškami regionálni hygienici v Trnave Tomáš Hauko a v Senici Ľubomír Šarabok.

Od štvrtka 2. decembra zakázala prezenčné vyučovania na druhom stupni základných škôl aj regionálna hygienička v Galante Iveta Šuleková. Zákaz v tomto prípade platí len v okresnom meste. Všade je dôvodom zatvárania škôl aktuálna epidemická situácia.

Rozhodnutie musia rešpektovať

V okrese Čadca zostane prezenčná výučba zachovaná len na prvom stupni základných škôl (ZŠ). Od 2. decembra vstúpila do platnosti vyhláška Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Čadci, ktorá zakazuje prezenčnú výučbu na druhom stupni ZŠ a na stredných školách. Cieľom je zamedziť šírenie ochorenia COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus

Ako informoval primátor Čadce Milan Gura, obmedziť prezenčnú výučbu žiakov druhého stupňa základných škôl, gymnázií a stredných škôl na území okresu sa rozhodla okresná hygienička.

„Jej rozhodnutie podporila bezpečnostná rada okresu Čadca po dôslednom zvážení kritickej situácie a na základe odporúčania odborníkov. Okres má veľa pozitívnych detí a rodičov. Ako zriaďovateľom nám neostáva nič iné, iba toto rozhodnutie rešpektovať,“ uviedol Gura.

Školy zatvára aj Kysucké Nové Mesto

Po okrese Čadca prejdú od budúceho týždňa na dištančnú formu vyučovania aj žiaci stredných škôl a druhého stupňa základných škôl v susednom okrese Kysucké Nové Mesto. Vyplýva to z vyhlášky, ktorú vo štvrtok vydal Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Čadci a ktorá nadobudne účinnosť 6. decembra.

Zákaz prezenčného vyučovania sa týka všetkých žiakov stredných odborných škôl, gymnázií aj žiakov druhého stupňa ZŠ, ale tiež žiakov špeciálnych stredných škôl, základných umeleckých škôl a jazykových škôl.

Cieľom opatrenia, ktoré bude platiť do 17. decembra, teda do začiatku posunutých vianočných prázdnin, je zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19.

Prezenčná výučba skončila aj v Rimavskej Sobote

Prezenčné vzdelávanie na druhom stupni základných škôl, okrem špeciálnych a praktických, ktoré sú ich súčasťou, je od stredy 1. decembra zakázané aj v okrese Rimavská Sobota.

Zákaz sa podľa vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Rimavskej Sobote vzťahuje aj na gymnáziá a stredné odborné školy. Dôvodom je nepriaznivá situácia spojená s pandémiou COVID-19. V Banskobystrickom kraji už hygienici obmedzili výučbu v štyroch z 13 okresov.

Podobný zákaz platí od začiatku decembra aj v okresoch Banská Bystrica a Brezno, pričom tu sa týka aj detí a žiakov druhého stupňa základných škôl so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, základných umeleckých škôl, jazykových škôl a ďalších stredných škôl.

V okrese Lučenec platí zákaz prezenčného vzdelávania už od 30. novembra v rovnakom rozsahu ako pre okres Rimavská Sobota, ale dotýka sa aj celého druhého stupňa základných škôl.

Pre chýbajúce kuchárky len suché obedy

Na základe zhoršenej epidemickej situácie museli kompletne prejsť na dištančnú formu vyučovania aj štyri košické základne školy (ZŠ) – ZŠ Starozagorská, ZŠ Ľ. Podjavorinskej, ZŠ Janigova a ZŠ Jenisejská. V školských laviciach momentálne nesedia ani žiaci druhého stupňa ZŠ Trebišovská a ZŠ Postupimská. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.

Väčšina žiakov týchto škôl sa do lavíc vráti až po Mikuláši. Rovnako až do 6. decembra sa pre ochorenie kuchárok v školskej jedálni ZŠ Krosnianska budú tamojším stravníkom podávať tzv. suché obedy. Len na štyroch z 34 základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta v súčasnosti neevidujú žiadnych žiakov ani zamestnancov s pozitívnym testom na ochorenie COVID-19.

„Posledný novembrový deň bolo v našich školách na dištančnom vzdelávaní celkovo 3 883 žiakov v 208 triedach. To predstavuje 23,5 percenta žiakov, ktorí navštevujú školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Situácia na školách je zhruba porovnateľná s uplynulým týždňom, keď v karanténe pre ochorenie COVID-19 vo svojej triede je k dnešnému dňu 11 percent žiakov. Rozdiel je spôsobený uzáverom celých škôl, resp. ich druhého stupňa, ktoré žiakom nariadil pre zhoršenie epidemickej situácii RÚVZ,“ uviedla vedúca oddelenia školstva magistrátu mesta Košice Beáta Lopušniaková.

V karanténe končia celé triedy

Tento týždeň je zatiaľ nechceným rekordérom ZŠ Hroncova, ktorá hlásila deväť pozitívnych žiakov a jedného učiteľa. Spolu s nimi išlo do karantény dokopy osem tried a jeden ďalší nezaočkovaný pedagóg, ktorý s nimi prišiel do kontaktu.

Zhoršenú epidemickú situáciu majú aj v ZŠ Laca Novomeského, kde od pondelka prerušilo prezenčnú výučbu sedem tried. Štyria pozitívni žiaci sa od začiatku týždňa objavili aj v ZŠ Považská a ZŠ Jenisejská. Traja sa vyskytli aj na ZŠ Polianska, čo okrem rovnakého počtu tried prinieslo aj karanténu pre dvoch ich nezaočkovaných pedagógov.

Celkovo počas novembra muselo po kontakte s pozitívnym žiakom odísť do karantény 40 učiteľov a vychovávateľov, ktorí sa doposiaľ neočkovali. Celoštátny lockdown, ktorý platí od štvrtka 25. novembra, sa škôl netýka.

Zatvoria všetky školy v Bratislavskom kraji

V okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica bude prezenčné vyučovanie zas prerušené od pondelka 6. decembra na druhom stupni základných škôl, tiež v stredných školách a gymnáziách. Rozhodli o tom regionálni hygienici pre zlú epidemickú situáciu spojenú s ochorením COVID-19. Vyplýva to z vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Spišskej Novej Vsi, ktorý bol zverejnený vo vestníku vlády.

Druhý stupeň základných škôl a stredné školy zatvoria od pondelka 6. decembra aj v celom Bratislavskom kraji. Žiaci prejdú na dištančnú výučbu. Rozhodli o tom regionálni hygienici z dôvodu zlej epidemickej situácie.

Vyplýva to z vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava zverejnenom vo vestníku vlády. Zákaz prezenčnej výučby, s výnimkou materských škôl a prvého stupňa základných škôl, platí od pondelka pre okresy Bratislava I – V, Malacky, Pezinok a Senec.

Svoje brány zatvárajú aj školy na Považí

V troch okresoch stredného Považia zostane od budúceho týždňa zachovaná prezenčná výučba len na prvom stupni základných škôl (ZŠ). Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Považskej Bystrici vydal vyhlášku, ktorou zakazuje s účinnosťou od 6. decembra prezenčnú výučbu na druhom stupni ZŠ a v stredných školách na území okresov Považská Bystrica, Púchov a Ilava.

Na dištančné vzdelávanie budú musieť prejsť všetci žiaci stredných odborných škôl, odborných učilíšť, gymnázií a žiaci druhého stupňa ZŠ. Zákaz prezenčného vyučovania bude podľa vyhlášky platiť od 6. do 17. decembra.

Školy zatvorené až do prázdnin

Od budúceho týždňa prechádzajú na dištančnú formu vzdelávania tiež žiaci stredných škôl a druhého stupňa základných škôl v okresoch Prievidza a Partizánske. Vyplýva to z vyhlášky, ktorú v stredu vydal Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Prievidza so sídlom v Bojniciach.

Zákaz prezenčného vyučovania sa týka všetkých žiakov stredných odborných škôl, gymnázií aj žiakov druhého stupňa ZŠ v Prievidzskom okrese a okrese Partizánske. Cieľom opatrenia, ktoré bude platiť do 17. decembra, teda do začiatku posunutých vianočných prázdnin, je zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19.

Na severe Slovenska zas zatvorí od pondelka 6. decembra druhý stupeň základných škôl, stredných škôl a gymnázií aj okres Stará Ľubovňa. Vyhlášku v súvislosti s obmedzením prezenčnej výučby vydal tamojší regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Ako pre agentúru SITA povedala regionálna hygienička Mária Mancalová, dôvodom je aktuálna epidemická situácia. Hoci je podľa jej slov pravda, že počet pozitívnych prípadov koronavírusu v okrese už niekoľko týždňov postupne klesá, jeho výskyt rastie medzi deťmi.

Pomoc pre zdravotníctvo

Podľa Mancalovej chce regionálny úrad takýmto spôsobom obmedziť ďalší nárast pozitívnych prípadov, ktorý sa najviac týka detí na hranici od 10 do 14 rokov a od 15 do 19 rokov.

„Vekovo špecifická chorobnosť, sedemdňová incidencia nám za posledné dva týždne ide z počtu pozitívnych prípadov na území okresu Stará Ľubovňa markantne hore, a to späť na 37 percent. To znamená, že až 37 percent z pozitívnych sú deti. Takéto percento vekovej špecifickej chorobnosti sme mali v čase, keď sme boli na vrchole tretej vlny, a to bolo približne v 39. až 40. kalendárnom týždni,“ poznamenala regionálna hygienička.

Poukázala pritom aj na súčasnú situáciu v Ľubovnianskej nemocnici, ktorá naďalej nie je priaznivá. „Na základe tejto situácie, keď je okres sedem týždňov v čiernej farbe, a spomínaná vekovo špecifická chorobnosť sa zhoršuje, sme pokladali za dôležité, a bolo to odobrené aj bezpečnostnou radou okresu Stará Ľubovňa, aby sme k tomu kroku pristúpili,“ dodala na margo avizovaného zatvorenia škôl pre niektorých žiakov.

Ďalším dôvodom je pomoc zdravotníctvu. „Pokúsime sa týmto opatrením pomôcť okresu na ďalšie dva týždne, verím, že bude účinné,“ uzavrela. Právomoc rozhodnúť o plošnom zatvorení škôl vo svojich územných obvodoch má 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie RÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctva