Kniha Sekerou a nožom bola vyňatá z povinnej literatúry

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 15. septembra (WebNoviny.sk) – Predmetová komisia pre slovenský jazyk a literatúru v Štátnom pedagogickom ústave (ŠPÚ) sa zaoberala zoznamom autorov a štandardizovaných literárnych diel.

Jednou z kníh, ktorou sa komisia zaoberala, bol aj titul Sekerou a nožom od autorov Petra Pišťanka a Dušana Taragela. Predmetová komisia nespochybnila odborný výber tejto knihy na základe jej literárnych a estetických kvalít.

Po zvážení všetkých didaktických a pedagogicko-psychologických možností využitia diela vo výchovno-vzdelávacom procese a v snahe nepolarizovať ďalej učiteľskú verejnosť však v záujme širšieho spoločenského konsenzu prijala rozhodnutie vyňať knihu z tohto zoznamu. Informovalo o tom ministerstvo školstva na svojej internetovej stránke.

Predmetová komisia zároveň uviedla, že knihu Petra Pišťanka a Dušana Taragela Sekerou a nožom pre svoje kvality môžu v školách interpretovať na základe individuálneho výberu učiteľa či na základe platného školského vzdelávacieho programu.

Otázka povinnej literatúry sa otvorila po tom, ako Združenie katolíckych škôl Slovenska požiadalo koncom apríla ministerstvo školstva o stiahnutie knihy Petra Pišťanka a Dušana Taragela: Sekerou a nožom z povinnej literatúry pre stredoškolákov. Katolícke školy označili knihu ako literatúru nevhodnú a deformujúcu slovenskú mládež. Upozorňovali na to, že kniha obsahuje perverzné a vulgárne výrazy urážajúce ľudskú dôstojnosť.

„Životný štýl, ktorý je v príkrom rozpore s ideálmi, ku ktorými má škola žiakov viesť, je v knihe predstavovaný ako vtipný príbeh bez dostatočného kritického postoja,“ upozorňovala tiež tajomníčka Združenia katolíckych škôl Renáta Ocilková. Odborná komisia na ministerstve najprv rozhodla, že kniha ostane súčasťou povinnej literatúry. Minister školstva Peter Plavčan však v máji uviedol, že sa naňho obrátilo veľa ľudí, ktorí nie sú spokojní s niektorými publikáciami v zozname, a preto sa rozhodol komisiu zvolať opäť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Plavčan