Druckerovo ministerstvo odporučilo školám, ako komunikovať so žiakmi o situácii po atentáte na Fica

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister Tomáš Drucker. Foto: archívne, SITA.
Tento článok pre vás načítala AI.

Rezort školstva zaslal školám odporúčania o tom, ako môžu učitelia komunikovať so žiakmi o aktuálnej situácii. Informuje o tom odbor komunikácie a marketingu ministerstva.

Každý z nás môže urobiť kus práce, aby sa napätie deeskalovalo pre zlepšenie súčasnej spoločenskej situácie. Pre mňa ako ministra školstva to znamená ešte intenzívnejšie sa sústrediť na problematiku duševného zdravia detí, mládeže aj učiteľov,“ uviedol minister Tomáš Drucker.

Žiakov treba len počúvať

Krízovú situáciu, ktorá aktuálne rezonuje spoločnosťou, odporúčajú so žiakmi neotvárať proaktívne.

Napriek závažnosti situácie je detský a mládežnícky svet iný, ako svet dospelých. Je dôležité na deti a mladých neprenášať naše emócie a úzkosť,“ zdôraznil rezort školstva s tým, že ak tému otvoria žiaci, je potrebné odsúdiť násilie a vypočuť si ich.

Žiakov pri zdieľaní len počúvajte. Ak otvoria aktuálne témy, opýtajte sa ich na to, ako sa cítia,“ dodáva ministerstvo.

Ranné kruhy

Ako dodáva, danú tému nie je potrebné so žiakmi diskutovať, len ich prežívanie. „Pre prípad kritických situácií je ideálne, ak realizujete ranné kruhy. Tie vytvárajú v triede priestor zdieľať svoje pocity a myšlienky a učiteľky a učitelia tak vedia, ako reagovať a aká bude v triede klíma,“ poznamenal rezort školstva s tým, že na zdieľanie prežívania žiakov je tiež možné využiť triednickú alebo inú hodinu, podľa možností školy.

V prípade, že sa vo vašej triede nachádzajú žiaci, ktorí prežívajú veľmi intenzívne emócie z aktuálnej situácie, alebo v prípade identifikácie možných výrazných konfliktov vo vzťahu k téme v rámci triedy, kontaktujte podporný tím alebo centrum poradenstva a prevencie,“ odporúča ministerstvo.

Ako dodáva, ak sa v triede otvorí diskusia, treba odporučiť žiakom, aby sa nedali strhnúť záplavou informácií na sociálnych sieťach, informácie si overovali a nezdieľali neoverené správy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Drucker
Firmy a inštitúcie Ministerstvo školstva SR