Rekonštrukcia historických kúpeľov Grössling sa predĺži, mesto očakáva aj navýšenie pôvodnej ceny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kúpele Grössling - vizualizácie
Metropolitný inštitút Bratislavy
Tento článok pre vás načítala AI.

Rekonštrukcia historických kúpeľov Grössling v centre Bratislavy sa predĺži, mesto očakáva aj navýšenie pôvodnej ceny. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca hlavného mesta Peter Bubla, aktuálny harmonogram začiatku a ukončenia projektu je posunutý oproti pôvodnému o štyri mesiace pre proces povolenia. „Predpokladané ukončenie prác odhadujeme na koniec roka 2026 a otváranie na prvú polovicu roka 2027,“ ozrejmil hovorca.

Pôvodný predpoklad investičných výdavkov na rekonštrukciu historických kúpeľov bol 16 miliónov eur. „Aktuálne počítame so zdražením projektu z dôvodu zvýšenia cien stavebných materiálov, ktoré sú za posledné tri roky na úrovni 35 percent,“ poznamenal hovorca magistrátu s tým, že mesto momentálne pracuje  na optimalizácii nákladov na uvedený projekt.

Mesto Bratislava a Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) plánujú obnoviť pôvodnú funkciu kúpeľov Grössling, pridať k nim nové formy kultúrno-komunitných aktivít a otvoriť tak priestor verejnosti. „Okrem obnovy kúpeľnej časti plánujeme do oddelenej časti objektu presťahovať časť Mestskej knižnice a vytvoriť tak  verejnú inštitúciu, ktorá bude prístupná pre všetkých,“ konštatuje MIB.

Pobočka Mestskej knižnice ponúkne program pre verejnosť a kaviareň, ktorá sa stane otvoreným miestom so zónou pre deti a čítarňou dennej tlače a knižných noviniek. Súčasťou konceptu je aj obnova verejných priestorov a okolia budovy a vytvorenie parku na Medenej ulici.

S prípravnými prácami na obnove kúpeľov začali v apríli 2021. Koncom roka získalo hlavné mesto partnera, ktorý pomôže s financovaním rekonštrukcie. Hlavné mesto a štátny investičný fond Slovak Investment Holding prostredníctvom National Development Fund II. uzatvorili zmluvu, ktorou založili obchodnú spoločnosť pre kúpele a mestskú knižnicu Grӧssling.

Spoločnosť MKK Grossling  bude mať na starosti rekonštrukciu bývalých kúpeľov Grӧssling na nový komunitný verejný priestor, ktorý bude spájať Mestské kúpele, Mestskú knižnicu, park a kaviareň, či  priestor pre deti a táto spoločnosť tiež bude mať v kompetencii ich následnú prevádzku.

Vnútorný a vonkajší bazén, suchá sauna aj parný kúpeľ

Autorom víťazného návrhu z roku 2020 je ateliér OPPS architettura. Obnova prinesie okrem vnútorných bazénov, kaviarne, knižnice a priestoru pre deti aj vonkajší bazén a sauny priamo v centre mesta. V zóne so sedacími a plaveckým bazénom plánujú obnoviť suchú saunu. „Takýto typ sauny v podobe teplovzdušnej komory sa tu nachádzal aj v roku 1895,“ približuje MIB.

V blízkosti sedacích bazénov bude umiestnený parný kúpeľ. „To umožní, aby návštevníci absolvovali okruh, keď sa najprv okúpu v bazénoch s 35, 38 a 40-stupňovou vodou a budú pokračovať do parného kúpeľa so 48-stupňovou parou,“ dodáva MIB. Priestor parného kúpeľa je rovnako ako suchá sauna navrhnutý tak, aby kopíroval pozíciu pôvodného svetlíka.

Vonkajší bazén architekti navrhli podľa konceptu starých rímskych kúpeľov a bazén bude mať otvorenú strechu nad vodnou plochou. „Skleník nad priestorom okolo bazéna prispeje k vytvoreniu uzavretého miesta, ktoré nebude rušené vonkajším svetom, a tiež umožní, aby návštevníci mohli tráviť čas na čerstvom vzduchu aj počas dažďa,“ uzatvára MIB.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MIB Metropolitný inštitút BratislavySlovak Investment Holding