Získanie kompletnej výroby batérií do elektromobilov by malo byť cieľom budúcej vlády, ohlásené sú už dve investície

Batéria, elektromobil
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Získanie kompletnej výroby batérií pre elektromobily na Slovensku by rozhodne malo byť posudzované ako strategický cieľ budúcej vlády, nakoľko výrazne pomôže stabilizovať automobilovú výrobu na Slovensku.

Pre agentúru SITA to v súvislosti s  pondelkovým vyhlásením spoločností InoBat a Gotion High-Tech o výstavbe gigafabriky na výrobu batérií uviedol generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu SR Viktor Marušák.

Mapa výrobných závodov na elektromobily

Práve v týchto dňoch a rokoch sa rozhoduje o tom, ako bude v budúcnosti vyzerať mapa výrobných závodov na elektromobily v Európe. Preto je mimoriadne dôležité takúto prevádzku na Slovensko prilákať. A to čo najskôr,“ skonštatoval.

Firmy pritom zatiaľ neohlásili, kam bude uvedená investícia smerovať. Pôjde o európsky región, Slovensko údajne o projekt môže zabojovať.

Zatiaľ sa mu pritom, na rozdiel od okolitých krajín, v tejto sfére príliš nedarí. Dôvodov je podľa Marušáka viacero, no medzi tie hlavné patria komplikované procesy pri získavaní povolení na výstavbu trvajúce až niekoľko rokov a cena elektrickej energie, ktorá je pri tejto investícií kľúčová. „Krajinám okolo Slovenska sa jednoducho zatiaľ darí investorom ponúknuť lepšie podmienky,“ zhrnul.

Ohlásené dve investície

Na Slovensku sú už pritom ohlásené dve investície, ktoré budú zamerané na kompletovanie akumulátorov pre elektrické automobily. Prvá je súčasťou plánovaného výrobného závodu Volvo a druhá je v určitom rozsahu plánovaná v prevádzke Porsche Smart Battery Shop v Dubnici nad Váhom. V trnavskom Stellantise už kompletáž prebieha. Ani jedna z nich však nebude vyrábať batérie úplne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor Marušák
Firmy a inštitúcie InoBatStellantis SlovakiaVolvoZAP Zväz automobilového priemyslu SR