Zapojenie domácich firiem do armádnych zákaziek môže priniesť do ekonomiky stovky miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Armáda,
Slovenské ozbrojené sily plánujú modernizáciu pozemných síl. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Plánované nákupy armádnej techniky môžu do slovenskej ekonomiky priniesť väčšie zdroje, aká bude samotná cena techniky. Vyplýva to z analýzy, ktorú si nechala vypracovať spoločnosť Tatra.

Modernizácia pozemných síl

Zapojením domáceho obranného priemyslu získa podľa generálneho riaditeľa Tatra Defence Slovakia Michala Baláža ekonomika stovky miliónov eur, zvýši sa zamestnanosť a štát môže navyše získať aj strategické know how. Slovenské ozbrojené sily plánujú modernizáciu pozemných síl.

Podľa predstaviteľov domáceho obranného priemyslu ide o kľúčovú modernizáciu, ktorá významne ovplyvní nielen slovenské ozbrojené sily, ale aj domáce firmy. „Je dobrou správou, že sa po rokoch dočkajú aj pozemné sily modernej techniky, kľúčové bude ale zapojenie domáceho obranného priemyslu,” tvrdí Baláž.

Všetko môže zostať na Slovensku

Analýza sa okrem iného zamerala na možnosť, že by sa na Slovensku vyrábalo sto kolesových obrnených vozidiel 8×8. Predstavitelia domáceho obranného priemyslu upozorňujú, že nejde len o jednorázovú zákazku, ale o smerovanie celého obranného priemyslu na najbližších minimálne tridsať rokov.

„Hovoríme o multiplikačnom efekte, máme unikátnu príležitosť byť sebestační, zachovať si celý produkčný cyklus na Slovensku, od výskumu a vývoja, cez výrobu, až po servis,“ uzatvoril Baláž.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily SR