Výnimočné slovenské remeselné a priemyselné výrobky získajú ochranu v celej EÚ

Detvianska výšivka
Tento článok pre vás načítala AI.

Od 1. decembra 2025 budeme môcť na Európskej úrovni (EÚ) chrániť to najlepšie, čo prinášajú slovenskí remeselníci a priemysel.

Do platnosti totiž príde dôležitá zmena v oblasti zemepisných označení pre remeselné a priemyselné výrobky a vznikne nový európsky právny titul na zabezpečenie ich jednotnej ochrany.

Platný bude na celom území EÚ

Ako informuje Úrad priemyselného vlastníctva SR, platný bude na celom území EÚ a bude ho možné získať pre výnimočné výrobky ako sú napríklad prírodné kamene, výrobky z dreva, šperky, textílie, čipky, príbor, sklo, porcelán či kože.

„Zavedenie celoeurópskej ochrany výrobkov urobí zo slovenských produktov európske. Remeselníci tak ľahšie prerazia na európskych trhoch, prilákajú turistov a záujemcov zo zahraničia a zaradia sa vedľa označení ako kubánske cigary, francúzske Bordeaux alebo Taliansky Parmigiano Reggiano,“ priblížil zmeny predseda úradu Matúš Medvec.

Keďže nariadenie únie má všeobecnú platnosť a je priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch, bude potrebné vykonať aj potrebné prípravy na národnej úrovni, vrátane novelizácie zákona o označeniach pôvodu výrobkov a zemepisných označeniach výrobkov.

Ochrana bola možná na iné výrobky

Úrad priemyselného vlastníctva SR zabezpečuje registráciu tzv. zemepisného označenia, ktoré sa udeľuje výnimočným výrobkom so špecifickou kvalitou, ktorú možno pripísať konkrétnemu, geograficky ohraničenému prostrediu.

K takýmto výrobkom už na Slovensku patrí napríklad Skalický trdelník, Oravský korbáčik alebo Liptovské droby. Táto ochrana bola na úrovni celej únie možná len pre poľnohospodárske výrobky, potraviny, vína a liehoviny.

Remeselným a priemyselným výrobkom bola doposiaľ udeľovaná ochrana Úradom priemyselného vlastníctva SR len na národnej úrovni. Medzi takéto výrobky patrí napríklad Slovenský opál, Detvianska výšivka či Liptovská paličkovaná čipka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matúš Medvec
Firmy a inštitúcie Úrad priemyselného vlastníctva SR