Téma spaľovacích motorov bude na európskej úrovni čoskoro uzavretá, tvrdí štátny tajomník Kiča. K čomu smeruje dohoda?

výfuk, plyny
Foto: ilustračné, Getty Images

Všetko smeruje k tomu, že téma spaľovacích motorov bude na úrovni EÚ čoskoro uzavretá, vyhlásil štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Michal Kiča po piatkovom samite v Bruseli.

Podľa neho téma spaľovacích motorov rezonuje aj na európskej úrovni a dôležitou je aj pre Slovensko, nakoľko 13 percent HDP na Slovensku je produkovaných vďaka automobilovému priemyslu. „Úzko komunikujeme aj s nemeckými partnermi a zo signálov zo strany EK veríme, že táto téma bude čoskoro uzatvorená,“ uviedol.

Podľa Kiču je pre Slovensko dôležité, aby sa posunulo dopredu v oblasti ekologizácie ale tak, aby neboli ohrozené pracovné miesta.

„Naopak ekologizácia je veľkou príležitostnou aj do budúcnosti,“ poznamenal s tým, že k tejto téme intenzívne komunikujú aj s automobilkami na Slovensku, ktoré sú na tento proces pripravené.

„Chceme uistiť že aj po roku 2035 nepríde k zákazu používania vozidiel so spaľovacím motorom a pre slovenský priemysel je dôležité zachovať možnosť výroby vozidiel, ktoré budú môcť využívať aj palivá syntetického charakteru, k tomu táto dohoda smeruje,“ uzavrel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Kiča
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR