Stavebníctvo eurozóny medzimesačne stúplo len mierne, na Slovensku však kleslo

Stavba, byty
Foto: ilustračné, Getty Images

Stavebná produkcia eurozóny sa v marci podľa sezónne upravených údajov medzimesačne nezmenila a v rámci celej Európskej únie (EÚ) sa zvýšila o 0,2 percenta. Medziročne stavebná výroba v eurozóne v marci stúpla o 3,3 percenta a v celej EÚ sa zvýšila o 4,1 percenta.

Slovenské stavebníctvo však medzimesačne kleslo o 0,2 percenta a medziročne posilnilo len o dve percentá. Vyplýva to z prvého odhadu štatistického úradu Európskej únie Eurostat, ktorý o výsledkoch informoval vo štvrtok.

V rámci členských krajín EÚ, z ktorých boli údaje k dispozícii, stavebná produkcia v marci medzimesačne najvýraznejšie vzrástla v Poľsku (5,1 %), Švédsku (2,4 %) a Nemecku (1,1 %). Najviac sa stavebníctvo medzimesačne zmenšilo v Slovinsku (-7,8 %), Maďarsku (-5,7 %) a v Českej republike (-3,6 %).

Medziročne stavebná výroba v marci najvýraznejšie stúpla v Poľsku (27,7 %), Slovinsku (12,3 %) a v Maďarsku (10,5 %). Zmenšenie stavebného sektora nastalo v Španielsku (-7,7 %), Belgicku (-2,2 %), Nemecku (-0,4 %) a v Rakúsku (-0,2 %).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska únia