Slovenský priemysel žiada vládu o zohľadnenie dopadov na ekonomiku, chýbajú konkrétne a záväzné výsledky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Duslo Šaľa
Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Predstavitelia slovenského priemyslu žiadajú vládu a jej predstaviteľov, aby pri svojich vyjadreniach ako aj následných krokoch brali do úvahy ich dopady na slovenskú ekonomiku.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ako ďalej odznelo na spoločnej tlačovej konferencii Klubu 500 a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), štát síce so zástupcami podnikateľov rokuje, chýbajú však konkrétne a záväzné výsledky.

Slovensko je najzávislejšie na dodávkach ruskej ropy

Slovenský priemysel kritizoval najmä aktuálne vyhlásenia o možnom zastavení dodávok ruskej ropy a ruského plynu. Ako zdôraznil výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor, Slovensko je najviac závislou krajinou na dodávkach ruskej ropy, v prípade ruského plynu je na 4. mieste, preto je podľa priemyselníkov absolútne nereálne hovoriť o ich zastavení.

„Buď tu bude plyn alebo nebude, bud pôjde ekonomika alebo nepôjde,“ zhodnotil stručne možné scenáre predseda Klubu 500 Vladimír Soták s tým, že prípadné zastavenie by malo výrazný dopad na našu životnú úroveň. „Keď nepôjde priemysel, nepôjdu peniaze do rozpočtu,“ skonštatoval.

Obrovský sekundárny efekt

Generálny riaditeľ spoločnosti Duslo Šaľa Petr Bláha doplnil, že aktuálna situácia je veľmi komplikovaná a prehlásenia o možnom zastavení dodávok majú pre podniky obrovský sekundárny efekt. Chemická fabrika vyváža asi 80 % svojej produkcie, pričom jeho zákazníci sa už informovali, či budú schopní naplniť ich objednávky.

„Verime, že zvíťazí zdravý rozum,“ zhodnotil Bláha. Prípadná okamžitá odstávka produkcie v Šali pritom podľa neho nie je reálna, výroba sa utlmuje postupne a tak isto postupne aj nabieha, zároveň potrebuje energie aj v prípade úplného utlmenia produkcie.

Žijeme veľmi emočnú dobu

Fabriky spoločne deklarovali, že sa ešte stále zotavujú z dopadov koronakrízy, musia reagovať na dramatický nárast cien vstupov, extréme išli hore ceny energií, emisných povoleniek ale aj hliníka či medi. Narušené sú dodávateľsko-odberateľské reťazce, náročná je situácie v doprave a do toho aktuálne vstúpil ešte aj konflikt na Ukrajine a následne prijímané sankcie.

„Žijeme veľmi emočnú dobu, politici aj podnikatelia ale musia zachovať chladnú hlavu, aby sme vo finálne cez sankcie nesankcionovali sami seba“ odkázal kompetentným predseda SOPK Peter Mihók.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter MihókPetr BláhaTibor GregorVladimír Soták
Firmy a inštitúcie Klub 500SOPK Slovenská obchodná a priemyselná komoraVláda SR