Slovensko je pri rozvoji vodíkových technológií aktívne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodík
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko je pri rozvoji vodíkových technológií aktívne. Ako informuje Úrad priemyselného vlastníctva SR, v rokoch 2011 až 2020 zaznamenal v tejto oblasti osem patentových prihlášok a deväť prihlášok úžitkových vzorov. Týkali sa spôsobu výroby vodíka, jeho skladovania, ako aj jeho využitia ako zdroja energie. Najviac prihlášok pochádza z Technickej univerzity v Košiciach.

Podľa najnovšej štúdie Európskeho patentového úradu (EPO) a Medzinárodnej energetickej agentúry bude hrať vodík dôležitú úlohu pri prechode na cistú energiu. Tá má pritom potenciál nahradiť v priemyselných odvetviach fosílne palivá.

Využitie potenciálu vodíka je kľúčovou súčasťou európskej stratégie dosiahnutia klimatickej neutrality. Ak však vodík má byt v hlavnej úlohe pri znižovaní emisií CO2, je nutné využiť jeho potenciál v celom rade technologických oblastí,“ povedal predseda EPO António Campinos.

Najviac patentových prihlášok venujúcich sa vodíku pochádza z Európy a z Japonska. V rámci Európy sa na prvých troch priečkach umiestnili Nemecko, Francúzsko a Holandsko. Z rôznych možností koncového využitia vodíka vyhráva automobilový priemysel. Počty patentových prihlášok v tomto odvetví rastú predovšetkým v Japonsku. Vzrastajúci trend zatiaľ nevidieť v oblasti dopravy na dlhé trasy, letectva, výroby energie ci kúrenia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Medzinárodná energetická agentúra (IEA)Technická univerzita v KošiciachÚrad priemyselného vlastníctva SR