Rada slovenských exportérov vydala publikáciu o úlohe V4 v globálnej ekonomike

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
V4, vyšehradská
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Analýza o súčasných ekonomických trendoch v rámci Vyšehradskej štvorky nasleduje ako výstup zo záverov októbrovej konferencie Visegrad4Business, ktorá sa konala v Bratislave.

Dokument, ktorý je dostupný online na webstránke Rady slovenských exportérov pojednáva o súčasných trendoch a výzvach jednotlivých ekonomík Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska, ako aj o úlohe a ekonomických príležitostiach regiónu V4 v rámci globálnej svetovej ekonomiky.

Potreba susediacich ekonomík

Autorom dokumentu je ekonómka Soňa Muzikárová, a bol spracovaný s participáciou partnerských asociácií MAPI Klubu, Asociace Exporterů a poľského Ekonomického fóra.

Publikácia kategoricky zdôrazňuje potrebu susediacich ekonomík dať bokom historické a politické rozdiely a zjednotiť sa v turbulentných časoch. Dramatický dopad vojny na Ukrajine na ekonomiky a bezpečnosť regiónu oživil potrebu na PPP partnerstvo verejného a súkromného sektora s cieľom jasne artikulovať ekonomické priority a dosahovať ekonomické ciele V4 v rámci EÚ ako aj globálne.

Závery potvrdzujú dôležitosť oblastí a sektorov ako sú infraštruktúra, energetika, mobilita ako aj napojenie na globálne odberateľsko-dodávateľské reťazce.

Turbulentné časy a výzvy

Dokument „Úloha V4 v prostredí meniacej sa globálnej ekonomiky“ je dostupný na stiahnutie v anglickom jazyku na webstránke Rady slovenských exportérov: https://www.exporteri.sk/en/publications/.

„V4 je 30 ročný formát regionálnej spolupráce a máme za to, že bez ohľadu na turbulentné časy a mnohé nečakané výzvy, by sme sa nemali vzdávať, ale naopak utužovať susedskú spoluprácu v oblastiach kde sa zhodneme, a kľúčovou z nich je bez pochyby ekonomika.“ uzavrel Lukáš Parízek, predseda Rady slovenských exportérov.

Rada slovenských exportérov je profesionálna platforma firiem a odborníkov, ktorá vznikla v roku 2020 s ambíciou podporovať slovenský zahraničný obchod a presadzovať ich záujmy v celospoločenskej diskusii. V súčasnosti má RSE vyše 100 partnerov a členov zo všetkých segmentov, ktorí exportujú produkty a služby do celého sveta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Lukáš ParízekSoňa Muzikárová
Firmy a inštitúcie Rada slovenských exportérovV4 Vyšehradská štvorka