Priemyselná produkcia stúpla a najviac ju potiahli automobilky, porovnanie s rokmi 2019 a 2021 ale nepoteší

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
PRIEMYSEL: Automobilový závod Jaguar Land Rover
Výrobné priestory závodu spoločnosti Jaguar Land Rover Slovakia. Nitra, 17. august 2022. Foto: SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované 10. mája 2023, 11:06

Priemyselná produkcia na Slovensku v marci medziročne stúpla o 2,5 %. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, rast prišiel po piatich mesiacoch medziročnej stagnácie výkonu kľúčového odvetvia slovenskej ekonomiky.

Výkonnosť nižšia ako v rokoch 2021 a 2019

Celková výkonnosť priemyslu však bola nižšia ako v marci 2021 alebo v marci 2019. Pretrvala výrazná rozkolísanosť výsledkov jednotlivých štruktúr priemyslu, štyri odvetvia priemyselnej výroby v marci evidovali až dvojciferný medziročný pokles.

Aktuálne slovenský priemysel v marci 2023 vyprodukoval o 20 percent vyššiu hodnotu ako priemerne v roku 2015. V dlhodobom porovnaní to bol však o štvrtinu nižší rast ako v marci 2021 a súčasne nižší výkon ako v marci 2019 pred obdobím pandémie.

Ťahúňom bola výroba automobilov

Najvýznamnejší vplyv na priemysel mal medziročný dynamický rast rozhodujúcej výroby dopravných prostriedkov o 15,6 %, ktorý v marci utlmil súhrnný vplyv poklesov väčšiny z 15 sledovaných odvetví priemyslu. Pozitívne výsledok celého priemyslu ovplyvnil tiež rast podielovo významnejšej výroby kovov a kovových konštrukcií o 4,9 %.

Pretrvala však výrazná rozkolísanosť medziročných rastov či poklesov jednotlivých štruktúr priemyslu. Štyri odvetvia zaznamenali až dvojciferný medziročný pokles, najvýznamnejší bol štvrtinový pokles vo výrobe počítačov a elektroniky.

Priemysel brzdili tiež dvojciferné medziročné poklesy vo výrobe potravín a nápojov, ako aj vo výrobe drevených a papierových výrobkov a v tlači. Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia zvýšila o 1,6 %.

V súhrne za tri mesiace tohto roka priemyselná produkcia medziročne klesla o 3,5 %. Najvýznamnejší vplyv mal rast vo výrobe dopravných prostriedkov o 7,2 %, ktorý s podporou miernejších rastov v ďalších piatich odvetviach priemyselnej výroby aspoň z časti kompenzoval poklesy väčšiny odvetví priemyslu s najvplyvnejším poklesom vo výrobe z gumy a plastu o 9,0 %.

Vyhrabanie sa z červených čísiel

„Priemyslu sa v marci darilo nad očakávania. Predpokladali sme, že napriek bázickému efektu na medziročnej báze produkcia ešte mierne klesne, táto však naopak vzrástla,“ uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Celý výkon podľa neho potiahol automobilový priemysel, ktorý na medziročnej báze prispel takmer štyrmi percentuálnymi bodmi k rastu priemyselnej produkcie. Iné odvetvia však tento pozitívny vplyv utlmili.

„Čiastočne je tento výsledok vysvetlený bázickým efektom, teda slabým výkonom automobiliek v marci minulého roka, oproti ktorému sa porovnávame,“ dodal Horňák.

Výhľad priemyslu na nadchádzajúce mesiace podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka zostáva relatívne pozitívny. Nálada v domácom priemysle sa v apríli ďalej zlepšovala a vyšplhala sa na takmer ročné maximum. Na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov už pritom bola podporená aj v zlepšení objednávok.

„Stabilizácia energetického šoku a postupné zotavenie externého dopytu by tak mali smerom k záveru roka pomáhať aj slovenskému priemyslu, ktorý by sa mal už stabilne vyhrabať z červených čísel,“ uviedol Koršňák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMatej Horňák
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňaŠtatistický úrad Slovenskej republikyUniCredit Bank