Prečo má Slovensko potenciál stmeliť V4 (komentár)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V4
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovensko má povesť dobrého suseda. Keď treba pomáhať je v prvej línii, málokedy sa sťažuje na svojich susedov a má históriu jednej z najkonsenzuálnejších krajín Európskej únie.

Možno aj pre holubičiu povahu sa v roku 2005 uskutočnil summit Bush-Putin v Bratislave a je škoda, že Slovensko svoju diplomatickosť nepretavilo do úspechov v mediácii konfliktov tak ako napríklad Nórsko, či Rakúsko.

Teraz však prichádza príležitosť, ktorú nám ponúkajú externé tlaky ako vojna na Ukrajine, kríza hodnotových reťazcov a energetická kríza. Všetky tieto krízy totiž vytvárajú tlak na strednú Európu, ktorej jadrom je jednoznačne V4.

Geopolitický tlak

Vyšehradská štvorka je však politicky nefunkčná prakticky od momentu kedy sa jej členské štáty dostali do EÚ. Na širšom fóre sa jej členovia namiesto spoločného postupu začlenili do frakcií a ich záujmy sa stretávajú najmä v oblastiach energetiky a priemyslu.

Vyšehradská štvorka však politicky nefunkčná prakticky od momentu kedy sa jej členské štáty dostali do EÚ.

Avšak geopolitický tlak volá aj po širšej spolupráci v oblasti obnovy Ukrajiny, či pomoci susedovi napadnutému cudzou mocnosťou. Súčasná potreba spolupracovať však nie je len o kríze na Ukrajine, tá je len symptómom fragmentácie svetového politicko-ekonomického usporiadania.

Snaha Ruska a Číny

Kým donedávna malo Transatlantické spoločenstvo luxus absencie globálnych konkurentov, tak dnes je stav úplne iný. Snaha Ruska a Číny ekonomicky podrývať pozíciu západu je dnes jasne viditeľná.

Vo svete, kde každá veľmoc sleduje svoje záujmy je Slovensko, či iný člen V4 ľahkou korisťou. Ale spoločne sa V4 dokáže nie len podporiť vo veľkých medzinárodných projektoch, ale zároveň majú možnosť vytvoriť silný ekonomický blok vyrábajúci vysoko-sofistikovanú industriálnu produkciu.

Ak by jednotlivé krajiny V4 pochopili význam spolupráce v oblastiach ako skracovanie zásobovacích reťazcov v dôsledku ich zabezpečenia pred budúcimi šokmi. Či spoločný postup pri riešení energetickej a bezpečnostnej krízy. Náš región by sa jednoznačne radil k lídrom EÚ.

Je preto pozitívne, že Slovensko okrem súčasného predsedníctva vo V4, bude hostiť aj konferenciu, ktorá sa pokúsi naštrbené vzťahy stmeliť prostredníctvom biznisu. Jednotlivé krajiny V4 patria medzi svojich najväčších obchodných partnerov a preto je logické využiť toto prepojenie na budovanie silnejších pút v ekonomike.

Visegrad 4 Business

Ak by jednotlivé krajiny V4 pochopili význam spolupráce v oblastiach ako skracovanie zásobovacích reťazcov v dôsledku ich zabezpečenia pred budúcimi šokmi. Či spoločný postup pri riešení energetickej a bezpečnostnej krízy. Náš región by sa jednoznačne radil k lídrom EÚ.

V tomto ohľade je dôležité tieto témy adresne pomenovať a priniesť aj ich biznisový uhol pohľadu. Vo svete je bežné, že biznis svoje problémy artikuluje na podobných fórach ako je to nadchádzajúce v Bratislave.

Bude preto zaujímavé sledovať, či sa Visegrad 4 Business uchytí ako formát stretnutia šampiónov priemyslu a štátnych predstaviteľov. Slovensko a Slováci tak budú môcť opäť potvrdiť rolu dobrého suseda, ale i talentovaných diplomatov, ktorých naša krajina vychovala relatívne dosť.

Autor je hlavným analytikom Rady slovenských exportérov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Hrabina
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaRada slovenských exportérovV4 Vyšehradská štvorka