Ministerstvo vyhlásilo výzvu na budovanie nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, vyčlenilo viac ako 10 miliónov eur

Elektromobil, nabíjacia stanica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 2. mája 2023, 15:26

Ministerstvo hospodárstva SR vyhlásilo výzvu na podporu budovania nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá pre územnú samosprávu z Plánu obnovy a odolnosti SR.

Ako informuje rezort, celkovo je vyčlenených 10,2 mil. eur bez DPH s intenzitou pomoci pre oprávnených žiadateľov až do výšky 100 % oprávnených výdavkov projektu. Cieľom výzvy je vybudovanie 1 800 AC a 160 DC verejne prístupných nabíjacích bodov.

Budovanie nabíjacej infraštruktúry

Zámerom výzvy je podpora budovania verejne prístupnej nabíjacej infraštruktúry popri cestných infraštruktúrach najmä v mestách a obciach.

Oprávnenými žiadateľmi sú obce a mestá nad 7 000 obyvateľov a nimi zriadené organizácie, okresné mestá a nimi zriadené organizácie, ako aj vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie,“ dopĺňa ministerstvo. Výzva je otvorená do vyčerpania alokovanej výšky prostriedkov alebo do rozhodnutia vykonávateľa.

Podpora pri pomalších nabíjačkách

Ako na utorkovej tlačovej besede doplnil štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Švec, záujemcovia budú môcť o podporu žiadať v štyroch alebo až v piatich kolách.

Prvé uplynie 30. júna, následne 30. septembra, 31. decembra tohto roka a potom 31. marca budúceho roka.

„Ak sa finančné prostriedky neminú a záujem bude, tak bude možnosť žiadať aj v piatom kole,“ doplnil. Maximálna suma podpory pri pomalších nabíjačkách bude 3 000 eur a pri rýchlejších 29 tis. eur.

Meškanie prvej výzvy

Rezort hospodárstva s prvou výzvou na podporu budovania nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá mierne meškal. Podľa aktualizovaného harmonogramu mala byť vyhlásená ešte v marci tohto roka. V apríli bola zase v pláne výzva určená pre podnikateľov v sume asi 6 mil. eur.

Začiatkom tohto roka bolo na Slovensku k dispozícii 1 483 verejných nabíjacích bodov celkovo v 629 lokalitách. Podľa vtedajších dát Slovenskej asociácie pre elektromobilitu sa tak medziročne počet verejných nabíjacích bodov zvýšil o 45 % a počet lokalít o 46 %. Takmer tri štvrtiny všetkých nabíjacích bodov sú z kategórie normálnych bodov s výkonom 22 kW, takmer jednu štvrtinu tvoria rýchlonabíjacie body s výkonom 50 kW na jednosmerný prúd. Zvyšných 96 sú ultrarýchle DC nabíjačky s výkonom 150 až 350 kW.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Švec
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR