Ministerstvo hospodárstva vyhlási výzvu na budovanie nabíjačiek pre podnikateľov, vyčlení sa viac ako šesť miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektromobily a klimatická zmena: Skutočné riešenie alebo ďalší problém?
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Výzvu z Plánu obnovy a odolnosti SR na podporu budovania nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily určenú podnikateľom vyhlási Ministerstvo hospodárstva SR pravdepodobne do konca augusta tohto roka. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa rezortu Mária Pavlusík. Celkovo by malo byť vyčlenených viac ako 6 mil. eur. Podľa pôvodného harmonogramu mala byť pritom výzva vyhlásená ešte v apríli 2023.

„Ministerstvo hospodárstva aktuálne zapracováva posledné detaily k zverejneniu výzvy. Zverejnenie samotnej výzvy očakáva do konca augusta. Oneskorenie by nemalo mať žiadny významný vplyv na naplnenie cieľov, ktoré vychádzajú z plánu obnovy,“ uviedla hovorkyňa.

Začiatkom mája rezort vyhlásil výzvu na podporu budovania nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá pre územnú samosprávu. Celkovo je vyčlenených 10,2 mil. eur bez DPH s intenzitou pomoci pre oprávnených žiadateľov až do výšky 100 % oprávnených výdavkov projektu.

Cieľom výzvy je vybudovanie 1 800 AC a 160 DC verejne prístupných nabíjacích bodov. Prvé hodnotiace kolo bolo uzatvorené 30. júna. Žiadosti podalo 14 subjektov.

K polroku tohto roka bolo na Slovensku celkovo 1 660 verejných nabíjacích bodov pre elektromobily. V porovnaní s prvým štvrťrokom sa ich počet zvýšil o vyše 80, medziročný rast dosiahol 40 %. Ku koncu júna bolo zároveň na Slovensku 694 lokalít s nabíjacou stanicou. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to predstavuje nárast o 38 %. Takmer 70 % všetkých nabíjacích bodov je z kategórie normálnych bodov s výkonom 22 kW. Čo sa týka pokrytia, dominuje Bratislavský kraj.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária Pavlusík
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR