Firmy sa snažia obchádzať inštitút hromadného prepúšťania, negatívnym trendom je aj optimalizácia výrobných procesov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PRIEMYSEL: Logistické centrum vo Volkswagene
Zamestnanec počas prehliadky novovybudovaného logistického centra vo výrobnom závode Volkswagen Slovakia v Devínskej Novej Vsi. Bratislava, 22. november 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Firmy sa v poslednom období snažia obísť inštitút hromadného prepúšťania. Pre agentúru SITA to potvrdil Odborový zväz (OZ) KOVO.

Nesprávny prístup podnikov

Ako priblížili odborári, podniky pristupujú k postupnému uvoľňovaniu zamestnancov v takom počte, aby to nebolo kvalifikované ako hromadné prepúšťanie. Zákonník práce pritom presne stanovuje, aký počet pracovníkov musí firma určitej veľkosti prepustiť, aby išlo o hromadné prepúšťanie.

Podnikom následne vznikajú dodatočné povinnosti. Ako príklad uviedlo OZ KOVO situáciu v automotive spoločnosti Key Plastics Slovakia v Dolnom Kubíne.

„V priebehu mesiacov august – október odišlo približne 50 zamestnancov, ale boli to najmä ľudia s terminovanou pracovnou zmluvou, prípadne takí, ktorí majú nárok na odchod do starobného dôchodku. Podľa našich informácií by však vedenie chcelo uvoľniť (po dohode) ešte niekoľko desiatok zamestnancov, prípadne aj prepustiť, pretože nemá dostatok objednávok,“ priblížili odborári.

Spoločnosť Spinea

Podobná situácia je podľa nich aj v strojárskej high-tech spoločnosti Spinea v Prešove. Ešte v decembri minulého roka zamestnávala táto firma približne 500 zamestnancov. Od januára tohto roka tu postupne prepustili viac ako 140 zamestnancov, intenzívnejšie počas prvých troch mesiacov a opätovne od augusta tohto roku.

„Každý mesiac tak odíde približne 15 až 19 ľudí, aby prepúšťanie nebolo kvalifikované ako hromadné,“ skonštatovali zástupcovia zamestnancov.

Pokračovanie regulovaného prepúšťania

Aj tu pritom ako prví odišli ľudia s terminovanou pracovnou zmluvou, v skúšobnej dobe či s nárokom na odchod do starobného dôchodku. Viacerí aj po dohode so zamestnávateľom a s odstupným v zmysle platnej legislatívy. Z podniku so štvorzmennou prevádzkou je aktuálne spoločnosť, v ktorej sa vyrába len počas jednej zmeny.

Časť zamestnancov bola z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa niekoľko mesiacov doma s poberaním 80 % mesačnej mzdy. S regulovaným prepúšťaním by podľa odborárov mal podnik pokračovať.

Optimalizácia výrobných procesov

Ako ďalej potvrdila predsedníčka Rady OZ KOVO Monika Benedeková, ďalším vzostupným negatívnym trendom je aj optimalizácia výrobných procesov a nákladových položiek v niektorých firmách. „S cieľom vyššej produktivity práce a nižších mzdových nákladov sa zamestnávatelia snažia „tlačiť“ ľudí do väčšieho objemu nadčasov alebo skumulovať do jednej pracovnej pozície zamestnanca pôvodne dve pracovné miesta, a to za rovnaký, prípadne nepatrne zvýšený plat,“ objasnila.

Odborári upozornili aj na trend zvyšujúceho sa objemu agentúrneho zamestnávania v niektorých spoločnostiach. A to aj zamestnancov z tretích krajín, prípadne preferovanie zamestnávania živnostníkov na úkor kmeňových zamestnancov.

„S rozširovaním využívania týchto neistých foriem práce nesúhlasíme a plánujeme v tomto smere iniciovať rokovania, či už na pôde tripartity, ale aj Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, aby sa hľadali riešenia na reguláciu takýchto foriem práce,“ avizovala Benedeková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Monika Benedeková
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SROZ KOVO Odborový zväz KOVOSpinea