Dekarbonizácia U.S. Steel Košice je zatiaľ len na papieri. Napriek snahe znížiť produkciu CO2, na stole nie sú žiadne dohody

U. S. STEEL KOŠICE: Vstupný areál
Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer.

O investícii do dekarbonizácie v U.S. Steel Košice (USSK) by sa mohlo rozhodnúť do konca kalendárneho roka. Pri podpísaní memoranda o porozumení o podpore plánovaných dekarbonizačných projektov medzi U. S. Steel Košice a mestom Košice to uviedol prezident spoločnosti James E. Bruno.

Dlhá cesta k elektrifikácii

„Máme pred sebou dlhú cestu, v súčasnosti sme v intenzívnej komunikácii so slovenskou vládou a inštitúciami. Tento proces sa skladá z viacerých míľnikov a musím povedať, že sa nám dostáva veľkej podpory a pomoci od slovenskej vlády. Avšak na to, aby sa to celé úspešne ukončilo je potrebné získať určité súhlasy, podpisy zo strany Európskej komisie,“ informoval Bruno.

Ako uviedol viceprezident pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj podnikania Miroslav Kiraľvarga, ešte stále nie je rozhodnuté ani na strane vlády SR, ani na strane USSK, že sa tento investičný zámer ide realizovať.

Ďalší krok k elektrifikácii podľa neho závisí od súhlasu Európskej komisie, od podpory vlády SR a od vybudovania infraštruktúry, ktorá bude schopná podporiť takúto novú technológiu.

Znižovanie produkcie CO2

„Toto nie je len záujem samotnej fabriky. Európska únia sa zaviazala znížiť svoje emisie CO2 do roku 2030 o 55 percent v porovnaní s rokom 1990. Čiže je to našim spoločným záujmom, ako U. S Steelu, tak štátu a samozrejme aj mesta Košice, ktoré sa hlási k všetkým týmto záväzkom. Nemôžeme len ukazovať na fabriku, že ona jediná je povinná, toto je náš spoločný záväzok,“ uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Investície do dekarbonizácie v USSK si budú vyžadovať viac ako jednu miliardu eur. Dekarbonizačný projekt spoločnosti U.S. Steel Košice počíta vďaka výstavbe elektrických oblúkových pecí so znížením CO2 až o dve tretiny.

Slovensko plánuje do roku 2030 znížiť emisie CO2 o 55 percent. Vďaka tejto investícii do elektrifikácie by sa podarilo tento záväzok splniť na polovicu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav PolačekMiroslav Kiraľvarga
Firmy a inštitúcie USSK