Projekt Školské mlieko pokračuje, mliekarne chcú zvýšiť počet zapojených a zlepšiť stravovacie návyky detí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Mlieko, deti
Foto: ilustračné, Getty images

Slovenské mliekarne pokračujú v zásobovaní základných škôl a ponúkajú deťom mliečne desiaty. Ich cieľom je zvýšiť počet zapojených škôl. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Program Školské mlieko

Pokiaľ chce štát spolu s potravinármi zlepšiť stravovacie návyky detí a pozitívne ovplyvniť vývoj ich organizmu, musí tak robiť roky a kontinuálne,“ uviedla Holéciová.

Program Školské mlieko je zavedený v 26 krajinách Európskej únie. Podľa svetových odborníkov na výživu a lekárov, mlieko patrí medzi najkomplexnejšie potraviny z hľadiska výživovej hodnoty a označujú ho za superpotravinu. Jedna krabička školského mlieka poskytne deťom vo veku 7 až 10 rokov 42 percent ich doporučeného príjmu vápnika, 53 percent doporučeného príjmu jódu, 47 percent doporučeného príjmu B2 a 100 percent doporučeného príjmu vitamínu B12. Program funguje na dobrovoľnej báze. Ak majú školy a rodičia záujem, slovenskí výrobcovia pre žiakov mliečne desiaty vyrobia a privezú.

Financované z európskych zdrojov

Školské mlieko je financované z európskych a národných zdrojov. Vďaka tejto kombinácii sme v školskom roku 2020/2021 dodávali mlieko pre 2453 základných škôl, čo predstavuje takmer 440-tisíc mladých ľudí. Premyslená osveta s podporou aj ministerstva pôdohospodárstva v budúcnosti pomôže znížiť riziko civilizačných chorôb. Preto je našim veľkým cieľom do projektu motivovať aj ďalšie základné školy“, uviedol prezident Slovenského mliekarenského zväzu Marián Šolty.

Trend zvyšovania počtu zapojených škôl pribrzdila pandémia, keďže počas covidu mliekarne nemohli pokračovať v dodávkach mliečnych desiat. Reštart projektu po pandémii naberá na ešte väčšej opodstatnenosti. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča konzumáciu mlieka a mliečnych výrobkov na úrovni 220 kg na osobu a rok.

Práve vďaka projektu Školské mlieko sa môžeme k tejto hodnote dopracovať rýchlejšie s efektívnym vplyvom na zdravie populácie. Aktuálne štatistiky hovoria, že Slováci konzumujú mlieko a mliečne výrobky v množstve 190 kg na osobu a rok,“ uzavrela Jana Holéciová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana HoléciováMarián Šolty
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSlovenský mliekarenský zväzSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komoraSvetová zdravotnícka organizácia (WHO)