Poľsko a Ukrajina sa dohodli na nájdení riešenia napätej situácie s obilím, má zohľadniť záujmy oboch krajín

Poľsko, Ukrajina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministri poľnohospodárstva Ukrajiny a Poľska sa dohodli na nájdení riešenia napätej situácie okolo exportu ukrajinského obilia. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Konštruktívne vzťahy

Ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva informovalo, že šéf rezortu Mykola Solskyj telefonoval s jeho poľským náprotivkom Robertom Telusom, pričom „diskutovali o situácii a návrhu Ukrajiny na jej vyriešenie a dohodli sa na nájdení riešenia, ktoré zohľadní záujmy oboch krajín“.

Obe strany „potvrdili úzke a konštruktívne vzťahy, ktoré opakovane preukázali, a dohodli sa na rozvoji možnosti spolupráce v otázkach exportu v blízkej budúcnosti“, uvádza sa tiež v stanovisku. V nadchádzajúcich dňoch by mali podľa neho pokračovať rokovania a Poľsko si preštuduje ukrajinský exportný plán a pripraví preň svoje návrhy.

Kontrastné stanovisko

CNN poukazuje na to, že vyjadrenie agrorezortu je v kontraste so stredajším stanoviskom ministerstva zahraničia v Kyjeve, ktoré tvrdilo, že ich veľvyslanec vo Varšave „opäť vysvetlil ukrajinský postoj k neprijateľnosti poľského jednostranného zákazu dovozu ukrajinského obilia pre Ukrajinu“.

Poľsko sa dostalo do stretu s Kyjevom, ktorého je vo vojne neochvejným podporovateľom, po tom, čo sa spolu s Maďarskom a Slovenskom postavili proti plánu Európskej únie uvoľniť zákaz dovozu ukrajinských agroproduktov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mykola SoľskyjRobert Telus
Firmy a inštitúcie EU Európska únia